fbpx Wykład gościnny prof. dr. hab. dr. h. c. Huberta Orłowskiego (Uniwersytet Adama Mickiewicza) na temat Objawienia w Gietrzwałdzie. O narracji, i nie tylko. | Uniwersytet Gdański - University of Gdańsk

Instytut Neofilologii, aula 022
10.12.2019 - 13:15
Instytut Neofilologii

Pracownia Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza (Instytut Filologii Germańskiej UG) zaprasza na wykład gościnny prof. dr. hab. dr. h. c. Huberta Orłowskiego (Uniwersytet Adama Mickiewicza) na temat Objawienia w Gietrzwałdzie. O narracji, i nie tylko. Spotkanie odbędzie się we wtorek 10 grudnia o godz. 13.15 w auli 022 (budynek  Neofilologii /Wita Stwosza 51).

Gościem będzie człowiek (z) pogranicza i nietuzinkowy badacz. Germanista związany z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu, literaturoznawca z kulturoznawczym zacięciem, wybitny znawca literatury i kultury niemieckojęzycznej XIX i XX wieku, zgłębiający m.in. mechanizmy powstawania i oddziaływania stereotypów w relacjach polsko-niemieckich. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Urodzony w 1937 roku w miejscowości Podlejki na Warmii doświadczenie pogranicza przekuł w naukową refleksję, co ujął w następujących słowach:

„[…] zagadka życia polskiego germanisty: z niepięknego wspomnienia uczynić piękne sąsiedztwo, nie przez zapominanie i wypieranie, ale właśnie za sprawą odpominania. Z humusu niepięknych wspomnień winna powstać refleksja, praca umysłowa, praca przezwyciężająca i konstruująca przyszłość”.

Prof. Hubert Orłowski jest autorem 20 monografii, bez których trudno wyobrazić sobie nie tylko polsko-niemiecki dyskurs po II Wojnie Światowej, ale także „rebelię prowincji” po 1989 r. To m.in. „Literatura III Rzeszy” (1976), „Polnische Wirthschaft”. Nowoczesny niemiecki dyskurs o Polsce (1998), Warmia z oddali. Odpominania (2000), Rzecz o domenach symbolicznych. Gietrzwałd 1877 (2005).

Prof. Orłowski jest spiritus movens i redaktorem serii niemcoznawczej Poznańska Biblioteka Niemiecka, tłumaczeń w opracowaniu naukowym fundamentalnych pozycji niemieckiej humanistyki. 49. i 50. tom serii we współredakcji badacza ukazały się w mijającym roku. Najmłodsze tomy zatytułowane są: "Sąsiedztwo zobowiazuje…" (red. z Ryszardem Wryką) oraz "Prusy Wschodnie. Wspólnota wyobrażona" (red. z Rafałem Żytyńcem

Więcej o Gościu http://www.narracjepogranicza.eu/