fbpx Sympozjum Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej UG | University of Gdańsk | Uniwersytet Gdański

Sympozjum Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej UG

Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej UG, Sopot ul. Wł. Andersa 27
22/05/2014 - 09:00 to 24/05/2014 - 16:00
Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej UG

Światowej sławy specjaliści z zakresu informatyki kwantowej będą gośćmi piątego,  Jubileuszowego Sympozjum Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej UG. Sympozjum odbędzie się w dniach 22-24 maja w siedzibie KCIK UG w Sopocie.

Czas: 22 – 24 maja 2014

Miejsce: Krajowe Centrum Informatyki Kwantowej UG, Sopot ul. Wł. Andersa 27

W gronie uczestników sympozjum znaleźli się m. in. prof. Charles H. Bennett (IBM, Watson Research Center, Yorktown Heights, NY, USA), doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego  – jeden z ojców informatyki kwantowej (kandydat do nagrody Nobla), prof. Raymond Laflamme – dyrektor Institute for Quantum Computing University of Waterloo (Kanada),  prof. Antonio Acin,   Institute of Photonic Sciences, Barcelona (Hiszpania), beneficjent ERC Consolidator Grant Award , prof. John Smolin, współ-konstruktor pierwszego na świecie generatora klucza kwantowego (IBM, Watson Research Center, Yorktown Heights, NY, USA).

Podczas tegorocznego sympozjum wykłady wygłoszą m.in. tegoroczni laureaci konkursu COPERNICUS -  prof. Harald Weinfurter z Monachium i prof. Marek Żukowski, dyrektor Instytutu Fizyki Teoretycznej i Astrofizyki UG.

Oprócz obrad naukowych V Jubileuszowe Sympozjum KCIK otrzyma oprawę artystyczną za sprawa recitalu fortepianowego japońskiego fizyka prof. Nobuyuki  Imoto  z Osaka University, kompozytora  i laureata międzynarodowych  konkursów muzycznych.

Sympozja KCIK są areną prezentacji wiodących ośrodków badawczych w zakresie kwantowych podstaw przyrody i przetwarzania kwantowej informacji. Promocja Centrum -  poprzez odbywające się cyklicznie sympozja, które gromadzą światowej sławy fizyków kwantowych - jest możliwa dzięki licznym, dużym projektom badawczym realizowanym przez KCIK (w tym trzeciego w Polsce projektu European Research Council - ERC  Advanced Grant  Ideas QOLAPS).