prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński
Kontakt
Kontakt przez sekretariat
Zawód
nauczyciel akademickiAktualnie pełnione funkcje:
Kierownik Zakładu Antropologii Społecznej

Stanowiska zajmowane w jednostkach
- Konsultacje i terminy
- Biografia i osiągnięcia
- Profil naukowy
Terminy konsultacji:
Urlop naukowy w roku akademickim 2020/2021
Cezary Obracht-Prondzyński, prof. zw. dr hab., socjolog, antropolog, historyk. Pracuje w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa, gdzie jest kierownikiem Zakładu Antropologii Społecznej, a w latach 2005-2012 był dyrektorem tegoż Instytutu. Zainteresowania badawcze dotyczą głównie problematyki mniejszości narodowych i etnicznych, kulturowych problemów współczesności, kultury Kaszub i Pomorza, polityki regionalnej. Jest autorem lub współautorem 30 książek, redaktorem lub współredaktorem ponad 20, autorem kilkuset artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych.
W latach 1995-2000 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Pomerania”. Jest współzałożycielem a obecnie prezesem Instytutu Kaszubskiego oraz członkiem kliku innych towarzystw naukowych:, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (członek Zarządu Głównego). Ponadto jest animatorem kultury oraz członkiem kilku organizacji społecznych, w tym przede wszystkim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Pełni społecznie funkcje w kilku radach muzealnych (Wejherowo, Bytów, Słupsk) oraz w Radzie Programowej Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku. Jest też przewodniczącym Rady Fundacji Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego oraz Rady Fundacji „Ośrodek Badań i Analiz Społecznych” w Gdańsku.
Biografia:
prof. zw. dr hab Cezary Obracht-Prondzyński jest historykiem, socjologiem i antropologiem. Urodził się w Bytowie w 1966 r. Tu ukończył Liceum Ogólnokształcące (1985) i tu nadal mieszka. Studia historyczne odbył na Uniwersytecie Gdańskim, kończąc je w 1990 r. W latach 1994-1997 był słuchaczem Studium Doktoranckiego Instytutu Historii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie obronił pracę doktorską napisaną pod kierunkiem prof. Józefa Borzyszkowskiego pt. „Jan Karnowski jako pisarz, polityk i działacz regionalny” (wydana drukiem).
Od 1989 r. pracuje na Uniwersytecie Gdańskim, od początku w Instytucie Filozofii i Socjologii (obecnie Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa), gdzie jest kierownikiem Zakładu Antropologii Społecznej, a w latach 2005-2012 był dyrektorem tegoż Instytutu. Od 2003 r. pracuje też w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, gdzie pełni funkcję Prorektora ds. Kształcenia i Nauki.
W 1992 r. odbył półroczny staż naukowy w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, w listopadzie 1993 r. miesięczny staż w Parlamencie Europejskim w Brukseli (europejska polityka regionalna oraz ochrona praw mniejszości narodowych i etnicznych), a w 2001 r. przez miesiąc był na stypendium w Instytucie Herdera w Marburgu.
W styczniu 2003 r. pomyślnie zaliczył kolokwium habilitacyjne na Wydziale Nauk Społecznych UAM w Poznaniu na podstawie książki pt. Kaszubi – między dyskryminacją a regionalną podmiotowością. W maju 2003 r. Centralna Komisja do spraw Stopni i Tytułów Naukowych zatwierdziła stopień naukowy doktora habilitowanego w zakresie socjologii.
W 2012 uzyskał tytuł prof. w zakresie nauk humanistycznych.
Jest promotorem siedmiu prac doktorskich oraz kierownikiem kilku projektów badawczych realizowanych przez Instytut Kultury Miejskiej we współpracy z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową oraz IFSiD UG (Poszerzenie pola kultury. Diagnoza potencjału sektora lata 2011-12; Punkty styczne: między kulturą a praktyką (nie)uczestnictwa lata 2013-14; Kulturalna hierarchia. Nowe dystynkcje i powinności w kulturze a stratyfikacja społeczna lata 2015-16). Jest też kierownikiem naukowym w projekcie Gniazdo gryfa. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury (grant Instytutu Kaszubskiego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki lata 2015-2020) oraz jednym z trzech wykonawców w projekcie Historia Kaszubów w dziejach Pomorza (grant Instytutu Kaszubskiego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki lata 2014-2019).
Jest autorem lub współautorem ponad 30 książek, redaktorem lub współredaktorem ponad 20, autorem kilkuset artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych etc.
Zainteresowania badawcze dotyczą głównie problematyki mniejszości narodowych i etnicznych, wielokulturowości, kulturowych problemów współczesności, kultury Kaszub i Pomorza, polityki regionalnej, samorządności, pamięci społecznej etc.
Ma również bogate doświadczenia zawodowe, publiczne i społeczne poza środowiskiem naukowym. Pracował jako nauczyciel (przez rok), następnie w latach 1991-1996 był zatrudniony w Gabinecie Wojewody Gdańskiego, gdzie odpowiadał za kontakty z samorządami oraz współpracę regionalną (prowadził m.in. sekretariat Rady Regionalnej Pomorza Nadwiślańskiego). Był też członkiem Zespołu ds. Kształcenia Kadr dla Administracji działającego przy Radzie ds. Reform Ustrojowych Państwa przy Premierze J. Buzku (lata 1997-1998).
W lipcu 1991 roku odbył staż w Niemieckiej Fundacji Stosunków Międzynarodowych w Berlinie i Hanowerze, a w latach 1993-2000 brał udział i organizował spotkania stypendystów Europejskiej Fundacji im. Roberta Schumanna. Przez szereg lat współpracował z Landeszentrale für Politische Bildung landu Meklemburgia – Pomorze Przednie, współorganizując szereg seminariów i spotkań w Polsce czy w Niemczech.
W latach 1991-1993 był dyrektorem Biura Senatorskiego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, a w latach 1995-2000 pełnił obowiązki redaktora naczelnego miesięcznika „Pomerania”.
Jest osobą aktywną publicznie, współpracującą z różnymi gremiami, stowarzyszeniami i instytucjami. Jest m.in. członkiem kliku towarzystw naukowych: Instytutu Kaszubskiego (współzałożyciel i od 2015 r. prezes), Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, Towarzystwa Naukowego w Toruniu, Polskiego Towarzystwa Socjologicznego (członek Zarządu Głównego oraz przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XVI Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego, który odbędzie się we wrześniu 2016 roku w Gdańsku). Członkiem kilku komitetów redakcyjnych i rad naukowych czasopism.
Ponadto jest animatorem kultury oraz członkiem kilku organizacji społecznych, w tym przede wszystkim Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Pełnił lub pełni nadal społecznie funkcje w kilku radach muzealnych (Wejherowo, Bytów, Słupsk, Chojnice) oraz w Radzie Programowej Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku i w Radzie Fundacji „Wspólnota Gdańska”. Jest też przewodniczącym Rady Fundacji Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego oraz Rady Fundacji „Ośrodek Badań i Analiz Społecznych” w Gdańsku. Przez szereg lat był członkiem Rady Programowej Fundacji „Pogranicze – Sztuk – Kultur – Narodów” w Sejnach (lata 1992-2002). Ostatnio został członkiem Rady Programowej Obszaru Metropolitarnego.
Ponadto jest ekspertem Komisji Wspólnej Rządu oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych, członkiem Pomorskiego Forum Terytorialnego (ustawowo powołane ciało doradcze Marszałka Województwa Pomorskiego w zakresie polityki regionalnej), członkiem Kapituły Nagrody im Gerarda Labudy. Uczestniczył w pracach nad foresightem regionalnym: Pomorze 2030 – scenariusze rozwoju i kluczowe technologie oraz nad strategią rozwoju województwa Pomorze 2020, bierze udział w Pomorskiej Sieci Dialogu (w ramach projektu: Wzorcowy System Regionalny Monitoringu Jakości Usług Publicznych i Jakości życia) oraz w Pomorskiej Sieci Tematycznej ds. wysokiego poziomu zatrudnienia. Członek zespołów przygotowujących strategie Lokalnej Grupy Rybackiej „Północne Kaszuby” oraz LGD Fundacji „Partnerstwo Dorzecze Słupi”
W lokalnym środowisku bytowskim od początku jest stałym współpracownikiem „Kuriera Bytowskiego”, uczestniczy w pracach Zespołu Negocjacyjnego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Bytów, pełni funkcję przewodniczącego Kapituły Konkursu im. Jana Bauera na Społecznika Roku i Organizacji Pozarządowej Roku, bierze udział cyklicznie jako recenzent w Konkursie im. Szymona Krofeya na najlepszą pracę magisterską/doktorską o ziemi bytowskiej. Był też Przewodniczącym Społecznego Komitetu Upamiętnienia Społeczności Żydowskiej Ziemi Bytowskiej, 2013
Był pomysłodawcą i współorganizatorem Pomorskiego Forum Animatorów Kultury (I – 1999, II – 2000, III – 2001) oraz Bytowskiego Forum Animatorów Kultury (I edycja – listopad 2013, II edycja – wrzesień 2014, III edycja – wrzesień 2015). Był też współorganizatorem I Metropolitarnego Forum Edukacji Kulturalnej, Gdańsk, wrzesień 2014 oraz inicjatorem i organizatorem dwóch cyklów spotkań (po 5) w ramach Pomorskiej Debaty o Kulturze (2013-2014)
Aktualnie uczestniczy w projekcie: Migranci/tki na rzecz integracji w województwie pomorskim (org. Centrum Wspierania Imigrantek i Imigrantów w Gdańsku) oraz w procesie tworzenia miejskiej polityki migracyjnej w Gdańsku. Od szeregu lat jest też członkiem zespołu programującego Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego
W 1995 otrzymał nagrodę Fundacji „POLCUL” za pracę społeczną i kulturalną na Pomorzu, a w 2004 Nagrodę i Medal im Zygmunta Glogera.
Członkostwo w organizacjach i towarzystwach naukowych:
Towarzystwa naukowe:
- Członek Gdańskiego Towarzystwa Naukowego
- Członek Towarzystwa Naukowego w Toruniu
- Członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego: Zarząd Główny; Oddział Gdański; Sekcja Antropologii Społecznej, Członek Rady Programowej XV Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego w Szczecinie (2013); Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego oraz Wiceprzewodniczący Rady Programowej XVI Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego w Gdańsku (2016)
- Współzałożyciel i członek Instytutu Kaszubskiego (w latach 1996-2009 sekretarz, od 2009 wiceprezes, od 2015 prezes)
Komitety redakcyjne:
- Członek Kolegium Redakcyjnego „Wiestnika Sankt-Petersburskowo Uniwiersitieta” (Psychologia – socjologia – pedagogika)
- Rocznik naukowy „Acta Cassubiana” (sekretarz redakcji)
- „Uniwersyteckie Czasopismo Socjologiczne” (UKSW Warszawa) – członek Rady Naukowej
- Rocznik Naukowy „Acta Elbingensia”, Przewodniczący Kolegium Redakcyjnego
- „Nasze Pomorze. Rocznik Naukowy Muzeum Zachodnio-Kaszubskiego w Bytowie”, członek Rady Naukowej
- „Miscellanea Anthropologica et Sociologica”, członek Rady Naukowej (wyd. IFSiD UG)
Inne:
- Sekretarz Komisji Kaszubskiej przy Stacji Naukowej Polskiej Akademii Umiejętności w Gdańsku
- Redaktor naukowy serii Vademecum – dwujęzycznych, polsko-kaszubskich opracowań dotyczących kluczowych elementów kultury Kaszubów; dwa tomy w 2014 (historia Kaszubów) oraz w 2015 r. (Język kaszubski)
- Ekspert Komisji Wspólnej Rządu oraz Mniejszości Narodowych i Etnicznych
- Członek Pomorskiego Forum Terytorialnego (ustawowo powołane ciało doradcze Marszałka Województwa Pomorskiego w zakresie polityki regionalnej)
- Członek Rady Gdańskiej Kultury
- Członek Rady Programowej Obszaru Metropolitarnego Gdańsk-Gdynia-Sopot
- Członek Komisji Kultury Obszaru Metropolitarnego Gdańsk-Gdynia-Sopot
- Członek Rady Muzealnej Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie
- Członek Rady Muzealnej Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
- Rada Muzealna Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie (od 1996 r. wiceprzewodniczący Rady)
- Członek Rady Konsultacyjnej Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
- Rada Muzealna Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach (przewodniczący w latach 2006-2010)
- Przewodniczący Rady Fundacji „Kaszubski Uniwersytet Ludowy”
- Członek Rady Programowej Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku 1992-1995, 2010-
- Przewodniczący Rady Fundacji „Ośrodek Badań i Analiz Społecznych” w Gdańsku
- Członek Rady Programowej Fundacji „Wspólnota Gdańska”
- Członek Rady Programowej Fundacji „Pogranicze – Sztuk – Kultur – Narodów” w Sejnach (lata 1992-2002)
- Członek Kapituły Nagrody im Gerarda Labudy
- Członek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
- Członek Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka” w Łomży
- Członek Stowarzyszenia „Centrum Międzynarodowych Spotkań” w Tuchomiu
- Członek Zespołu ds. Kształcenia Kadr dla Administracji przy Radzie ds. Reform Ustrojowych, Warszawa, 1998
Recenzent:
- artykułów w czasopismach: Animacji życia publicznego, Zeszyty Łużyckie, Przegląd Zachodni, Przegląd Zachodniopomorski, Zeszyty Humanistyczne AGH, CommunitasSocietas, Filo-Sofija, Nasze Pomorze, Acta Cassubiana
- grantów dla Narodowego Centrum Nauki (w 2013 – 1)
- wydawniczy (lata 2009-2015 – 10 monografii i prac zbiorowych)
- wniosków o nadanie uprawnień do nadawania stopnia doktora (2015 – 1)
Pozostałe:
- W latach 2009-2013 udział w charakterze eksperta w projekcie foresightu regionalnego: Pomorze 2030 – scenariusze rozwoju i kluczowe technologie realizowanym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i współfinansowanym przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.
- Udział w latach 2012-2013 w pracach nad przygotowaniem Strategii Rozwoju Województwa Pomorskiego Pomorze 2020 (m.in. w ramach Tematycznego Zespołu Roboczego: Kapitał ludzki i społeczny oraz usługi publiczne oraz w zespołach przygotowujących Regionalne Programy Strategiczne a także recenzując dla DRR UMWP projekt RPO)
- Udział w Zespole Negocjacyjnym Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Bytów (2013-2014) w ramach ZPT
- Udział w Pomorskiej Sieci Dialogu w ramach projektu: Wzorcowy System Regionalny Monitoringu Jakości Usług Publicznych i Jakości życia. Działanie 5.2 Wzmocnienie potencjału administracji samorządowej Priorytet V Dobre rządzenie, Program Operacyjny Kapitał Ludzki 2007-2013
- Członkostwo w Pomorskiej Sieci Tematycznej ds. wysokiego poziomu zatrudnienia
w ramach projektu systemowego Samorządu Województwa Pomorskiego „System Inteligencji Regionalnej – kompleksowe planowanie rozwoju i zarządzanie zmianami gospodarczymi na Pomorzu” (2013-2014) - Sekretarz Rady Regionalnej Pomorza Nadwiślańskiego, lata 1993-1998
- Przewodniczący Kapituły Konkursu im. Jana Bauera – Społecznika Roku i Organizacji Pozarządowej Roku, org. Fundacja Parasol w Bytowie
- Recenzent w ramach projektu: Konkurs im. Szymona Krofeya na najlepszą pracę magisterską/doktorską o ziemi bytowskiej, org. Fundacja Parasol
- Przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętnienia Społeczności Żydowskiej Ziemi Bytowskiej, 2013
- Członek zespołów przygotowujących strategie Lokalnej Grupy Rybackiej „Północne Kaszuby” oraz LGD Fundacji „Partnerstwo Dorzecze Słupi”
- Udział w Komisjach Konkursowych na stanowiska dyrektorów instytucji kultury: Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku, Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie
- Kurator Salonu – Małe Ojczyzny podczas Targów Książki w Krakowie salonu gdańsko-kaszubskiego (24-27 października 2013). Organizacja: władze miasta Gdańska, Instytut Kultury Miejskiej, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Instytut Kaszubski
- Pomysłodawca i współorganizator Pomorskiego Forum Animatorów Kultury (I – 1999, II – 2000, III – 2001) oraz Bytowskiego Forum Animatorów Kultury (I edycja – listopad 2013, II edycja – wrzesień 2014, III edycja – wrzesień 2015)
- Współorganizator I Metropolitarnego Forum Edukacji Kulturalnej, Gdańsk, wrzesień 2014
- Inicjator i organizator dwóch cyklów spotkań (po 5) w ramach Pomorskiej Debaty o Kulturze (2013-2014)
- Współorganizator I Bytowskiej Debaty o Edukacji (10.2014)
- Uczestnik projektu: Migranci/tki na rzecz integracji w województwie pomorskim (org. Centrum Wspierania Imigrantek i Imigrantów w Gdańsku)
- Członek Zespołu ds. modelu integracji imigrantów (Miasto Gdańsk)
- Członek zespołu programującego Pomorskiego Kongresu Obywatelskiego
- Koordynator i merytoryczny kierownik Salonu – Małe Ojczyzny podczas Targów Książki w Krakowie (Salonu gdańsko-kaszubski, 24-27 października 2013)
Wyróżnienia i nagrody:
1990 Nagroda Fundacji im. Edmunda Borzyszkowskiego (na czele jury oceniającego stał prof. Gerard Labuda) za pracę magisterską pt. Kapitalizacji rolnictwa w dobrach drobnoszlacheckich na Pomorzu na przykładzie wsi Borzyszkowy
1995 i 1996 wyróżnienie w ramach XII i XIII Nagród im. Aleksandra Majkowskiego za działalność w dziedzinie krajoznawstwa i turystyki (Wydział Kultury, Nauki i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku)
1997 Nagroda Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL FOUNDATION za pracę społeczną i kulturalną na Pomorzu
1999 książka Jan Karnowski (1886-1939) – pisarz, polityk i kaszubsko-pomorski działacz regionalny, wyd. Instytut Kaszubski, Gdańsk 1999 była nominowana do Pomorskiej Nagrody Artystycznej
2003 Nagroda Rektora UG II stopnia za książki Kaszubi. Między dyskryminacją a regionalną podmiotowością oraz Ku samorządnemu Pomorzu. Szkice o kształtowaniu się ładu demokratycznego
2004 III Nagroda i Medal im. Zygmunta Glogera za szczególne zasługi w badaniu, ochronie i rozwoju kultury
2005 Odznaka Honorowa „Pieczęć Świętopełka Wielkiego” klasy złotej za zasługi w działalności Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
2007 Nagroda Rektora UG I stopnia za książkę Zjednoczeni w idei. Pięćdziesiąt lat działalności Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
2009 Wyróżnienie na X Targach Książki Kaszubskiej i Pomorskiej „Costerina 2009” za książkę Kaszubskich pamiątek skarbnice
2009 Odznaka Honorowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Bardzo wysoko cenię sobie nagrody „Florianów” (nawiązujące do postaci Floriana Znanieckiego), przyznawane w demokratycznym głosowaniu przez studentów kierunku socjologia w IFSiD UG. W minionych latach otrzymałem kilkakrotnie to wyróżnienie w różnych kategoriach, np. „Pragma-Florian”, a w 2010 roku najwyższe wyróżnienie „Florian Florianów”. Są one wyrazem uznania dla pracy i działalności w ramach IFSiD ze strony studentów.
Inne osiągnięcia:
Projekty badawcze
- Samorządne Pomorze. Przemiany społeczności lokalnych Pomorza Gdańskiego w latach 1989-1993, grant w ramach BW UG, 1993 rok (wspólnie z prof. J. Borzyszkowskim).
- Proces narodzin rodzimej inteligencji kaszubskiej na przełomie XIX i XX wieku, indywidualny grant w ramach BW UG, 1996 rok
- Społeczność kaszubska po 1945 r., indywidualny grant badawczy w ramach BW UG, 1999 rok (monografia, 2001)
- Ku samorządnemu Pomorzu. Kształtowanie się ładu demokratycznego na Pomorzu Gdańskim w latach 1990-2000, grant badawczy w ramach BW UG, 2001 rok (książka)
- Kaszubskich pamiątek skarbnice. O muzeach na Kaszubach – ich funkcjach społecznych, roli kulturotwórczej, twórcach i pracownikach, w ramach BW UG, 2003 rok
- grant badawczy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja kulturalna i upowszechnianie kultury, 27/FPK/2007/DS., realizacja projektu badawczego i powstanie monografii pt.: Muzea na Kaszubach – historia, zbiory, funkcje społeczne, rola kulturotwórcza (1.04.2007-31.12.2008) (publikacja książki)
- Kaszubska kultura pamięci, grant badawczy w ramach BW UG, 2008 rok
- Projekt badawczy zrealizowany wspólnie z Karoliną Ciechorską-Kulesza pt. Organizacje pozarządowe w Elblągu. Ludzie – działania – współpraca z samorządem, Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna na zlecenie Urzędu Miejskiego w Elblągu (lata 2008-2011). Efektem końcowym jest monografia
- Kierownik projekt badawczego: Poszerzenie pola kultury. Diagnoza potencjału sektora ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (realizacja: Instytut Kultury Miejskiej we współpracy z IBnGR i IFSiD UG) lata 2011-2012
- Udział w projekcie badawczym (jeden z trzech wykonawców): Kapitał społeczny wsi pomorskiej, 2013 rok, realizacja: Instytut Socjologii UMK, Kaszubski Uniwersytet Ludowy, grant Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego (KSOW – DPROW) monografia (2013)
- Kierownik projekt badawczego: Punkty styczne: między kulturą a praktyką (nie)uczestnictwa Realizowany przez Instytut Kultury Miejskiej we współpracy z IBnGR oraz IFSiD UG. Grant Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (lata 2013-2014)
- Jeden z trzech głównych wykonawców w projekcie Historia Kaszubów w dziejach Pomorza. Grant Instytutu Kaszubskiego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (nr 11H 13 0277 83). Lata 2014-2019
- Kierownik projekt badawczego: Kulturalna hierarchia. Nowe dystynkcje i powinności w kulturze a stratyfikacja społeczna grant Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (realizacja: IKM we współpracy z IBnGR i IFSiD UG) lata 2015-2016
- Kierownik projektu badawczego: Gniazdo gryfa. Słownik kaszubskich symboli, pamięci i tradycji kultury w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (nr 0001/NPRH4/H1a/2015). Lata 2015-2020
- Zainteresowania badawcze
- Publikacje
Socjologia etniczności, w tym: mniejszości narodowe i etniczne we współczesnej Polsce i Europie; stosunki etniczne na Pomorzu; stosunki polsko-niemieckie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji pomorskiej
Wielokulturowość, socjologia kultury, socjologia pogranicza
Problematyka edukacyjna, w tym edukacja międzykulturowa, etniczna i regionalna
Kaszubi – ich tożsamość, kultura, historia
Historia i kultura Pomorza XIX i XX wieku
Andragogika i animacja kultury
Biografistyka
Historia idei
Muzealnictwo na Pomorzu
Samorząd, idea samorządności, demokracja lokalna, małe społeczności
Regionalizm, polityka regionalna i lokalna, ruchy regionalne w Polsce i Europie, w tym także kaszubsko-pomorski ruch regionalny – organizacje, idee, liderzy
Problemy współczesnego swiata
Wybrane publikacje:
- Obracht-Prondzyński C., Kaszuby-Pomorze. Informator. Wydane z okazji 35. Kongresu Federacyjnej Unii Europejskich Grup Etnicznych, Gdańsk, ss. 51 (w jęz. polskim, niemieckim i angielskim). Wyd. 2-gie poprawione w jęz. polskim i angielskim, z okazji VI Międzynarodowej Konferencji Języków Mniejszościowych, Gdańsk 1996, ss. 48, wyd. ZG ZK-P.
- Obracht-Prondzyński C., W kręgu problematyki pomorskiej (sylwetka prof. M. Biskupa), „Pomerania”, 1987, nr 6, s. 19
- Obracht-Prondzyński C., Ścieżki zapomnienia, „Pomerania”, 1987, nr 12, s. 11
- Obracht-Prondzyński C., Ze „strasznym” zamkiem w herbie, „Pomerania”, 1990, nr 10, s. 41
- Obracht-Prondzyński C., Ankieta. Czy chcemy się uczyć po kaszubsku?, „Pomerania”, 1991, nr 7-8, s. 39
- Obracht-Prondzyński C., Gdy myślę Kaszuby, „Pomerania”, 1992, nr 5, s. 17
- Obracht-Prondzyński C., Polska regionalna – szanse i strategie dojścia, „Przegląd Regionalny”, nr 3, Toruń 1992, s. 68-76
- Obracht-Prondzyński C., Pomorskie Stowarzyszenie Gmin Wiejskich, „Wspólnota”, 1992, nr 48, dod. „Pomorze Nadwiślańskie”, s. I
- Obracht-Prondzyński C., Region, regionalizacja, polityka regionalna, „Pomerania”, 1992, nr 7-8, s. 42-43
- Obracht-Prondzyński C., Wobzamknienja II Kasubskeho Kongressa, „Rozhlad. Serbski Kulturny Časopiš”, 1992, nr 9, s. 340-342
- Obracht-Prondzyński C., Młode pokolenie Kaszubów i Pomorzan, „Pomerania”, 1993, nr 10, s. 2-4
- Obracht-Prondzyński C., Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie 1956-1992, [w:] II Kongres Kaszubski. Informator, Gdańsk 1992, wyd. ZG ZK-P, s. 5-13
- Obracht-Prondzyński C., Specyfika regionalizmu kaszubsko-pomorskiego, „Biuletyn Pomorze Nadwiślańskie”, nr 4, Toruń 1992, s. 46-64
- Obracht-Prondzyński C., Rec.: Antropologia Kaszub i Pomorza, t. 2, red. J. Borzyszkowski, Gdańsk 1992, „Miscellanea Anthropologica et Sociologica”, nr 2, Gdańsk 1993, s. 277-279
- Obracht-Prondzyński C., Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w perspektywie wyborów samorządowych i parlamentarnych, „Pomerania”, 1993, nr 6, s. 15-16
- Obracht-Prondzyński C., Za gorąco, „Pomerania”, 1993, nr 4, s. 19
- Obracht-Prondzyński C., Spotkanie samorządowców w Bytowie, 1993, nr 4, s. 48
- Obracht-Prondzyński C., Mniejszości narodowe i etniczne na kulturowej mapie Europy (gdańskie refleksje), „Biuletyn Pomorze Nadwiślańskie”, Toruń 1994, nr 9, s. 134-138
- Obracht-Prondzyński C., Borzyszkowski J., Mniejszość niemiecka na Pomorzu: „dogadać się można po kaszubsku” (Deutsche Minderheit in Pommern: Man verständigt auf Kaschubisch), „Dialog”, 1994, nr 1-4, s. 34-35 (50%)
- Obracht-Prondzyński C., Radnych portret własny, „Pomerania”, 1994, nr 11, s. 9-10
- Obracht-Prondzyński C., Europejskie spotkania, „Pomerania”, 1994, nr 2, s. 25-26
- Obracht-Prondzyński C., Rec.: J. Kucharska, Poszukiwania tożsamości kulturowej ludności kaszubskiej w Polsce i Kanadzie, „Łódzkie Studia Etnograficzne”, t. 43, Łódź 1993, ss. 136, „Rocznik Gdański”, t. 60, 1994, z. 2, s. 112-114
- Obracht-Prondzyński C., Samorząd po czterech latach, „Pomerania”, 1994, nr 6, s. 2-3
- Obracht-Prondzyński C., Samorząd terytorialny – odsłona druga, „Pomerania”, 1994, nr 9, s. 4-5
- Obracht-Prondzyński C., Budowanie partnerstwa. Współpraca organizacji społecznych z Polski i Niemiec, „Biuletyn Pomorze Nadwiślańskie”, nr 10, Toruń 1995, s. 115-120
- Obracht-Prondzyński C., Czytelnicy o „Pomeranii” (omówienie ankiety), „Pomerania”, 1995, nr 12, s. 14-16
- Obracht-Prondzyński C., Gorzędziej – mieszkańcy o sobie (omówienie ankiety), „Pomerania”, 1995, nr 4, s. 8-10
- Obracht-Prondzyński C., Liga Regionów, „Gryf”, 1995, nr 1-2, s. 1-2
- Obracht-Prondzyński C., O nowym informatorze całkiem krytycznie, „Kurier Bytowski”, 1995, nr 27, s. 13
- Obracht-Prondzyński C., Pomorze – „miejsce na rozdrożu”, „Kresy”, Lublin 1995, nr 22, s. 70-73
- Obracht-Prondzyński C., Przemiany czasu (skrót ref. o stos. polsko-niemieckich wygłoszonego na sympozjum w Ostsee Akademie w Lubece), „Dziennik Bałtycki”, 4.08.1995, nr 180
- Obracht-Prondzyński C., Bytów – pogranicze w genach, „Pomerania”, 1996, nr 6, s. 2-9
- Obracht-Prondzyński C., Wizja samorządnego Pomorza. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie w latach 1990-1994, „Samorząd Pomorza Gdańskiego” – Zeszyty Programowe, Gdańsk 1996, z. 3 (16) Samorząd terytorialny a organizacje pozarządowe, wyd. Sejmik Samorządowy Województwa Gdańskiego, s. 73-76
- Obracht-Prondzyński C., Gospodarny region, „Pomerania”, 1995 nr 3
- Obracht-Prondzyński C., Kolej tylko w skansenie? , „Pomerania”, 1995, nr 3
- Obracht-Prondzyński C., Posiedzenie Zarządu Głównego ZKP, „Pomerania”, 1995, nr 1
- Obracht-Prondzyński C., Ekologiczne kontrasty, „Pomerania”, 1996, nr 3
- Obracht-Prondzyński C., „Doły” i „elity” ks. Szulista, „Pomerania”, 1996, nr 2
- Obracht-Prondzyński C., Dudnienie w zaścianku, „Pomerania”, 1996, nr 4
- Obracht-Prondzyński C., Fiskalna dyktatura, „Pomerania”, 1996, nr 10
- Obracht-Prondzyński C., Kaszubi – przeszłość i dzień dzisiejszy, „Proglas”, Kraków, nr 4/1996-1/1997, s. 38-40
- Obracht-Prondzyński C., Nieznany list ks. L. Heyke do J. Karnowskiego, „Pomerania”, nr 1, s.38
- Obracht-Prondzyński C., Pomorskość dzisiaj, „Pomerania”, 1997, nr 6, s. 2-5. Przedruk: 50 lat z Pomeranią, opr. E. Szczesiak, Gdańsk 2013, s. 281-288
- Obracht-Prondzyński C., Kongres Pomorski przez okrągły rok, „Pomerania”, 1997 rok, nr 6
- Obracht-Prondzyński C., Regionalizacja wraca, „Pomerania”, 1997 rok, nr 6
- Obracht-Prondzyński C., Wystawa Pomorska. Gdy myślę Gdańsk, „Pomerania”, 1997 rok, nr 6
- Obracht-Prondzyński C., Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie dla Kociewia i na Kociewiu, [w:] Księga Pamiątkowa Kongresu Kociewskiego, red. J. Cherek, J. Borzyszkowski, Starogard Gdański 1997, wyd. Starogardzkie Centrum Kultury, s. 94-96 (toż w: Księga Pamiątkowa Kongresu Pomorskiego, Gdańsk1997-Szczecin 1998, red. J. Borzyszkowski, C. Obracht-Prondzyński, S. Pestka, Gdańsk 1999, wyd. ZG ZK-P oraz Instytut Kaszubski, s. 20-22)
- Obracht-Prondzyński C., Festiwal pod znakiem Chojnic, „Pomerania”, 1998, nr 9, s. 43-44
- Obracht-Prondzyński C., Goch panem na swej roli, „Pomerania”, 1998, nr 7-8, s. 17-24
- Obracht-Prondzyński C., Inteligencki etos w epopei A. Majkowskiego, „Pomerania”, 1998, nr 6, s. 27-30
- Obracht-Prondzyński C., Jubileusz miasta, „Pomerania”, 1998, nr 7-8, s. 45
- Obracht-Prondzyński C., Konferencja o szlachcie pomorskiej, „Pomerania”, 1998, nr 6, s. 48-49
- Obracht-Prondzyński C., Kongres Pomorski w Szczecinie, „Pomerania”, 1998, nr 6, s. 18-22
- Obracht-Prondzyński C., Kościerzyna – lokalne centrum, „Pomerania”, 1998, nr 7-8, s. 40-44
- Obracht-Prondzyński C., Nierzymskokatolickie kościoły i grupy wyznaniowe w Gdańsku w latach 1945-1995. Szkic. [w:] Nierzymskokatolickie kościoły i grupy wyznaniowe w Gdańsku, red. W. Pałubicki, H. Cyrzan, Gdańsk-Koszalin 1998, wyd. Bałtycka Wyższa Szkoła Humanistyczna oraz Urząd Miejski w Gdańsku, s. 15-17
- Obracht-Prondzyński C., Po co nam Zrzeszenie, „Pomerania”, 1998, nr 10, s. 2-9
- Obracht-Prondzyński C., Pomorze po drugiej stronie Odry, „Pomerania”, 1998, nr 9, s. 2-5
- Obracht-Prondzyński C., Remus w Słupsku, „Pomerania”, 1998, nr 6, s. 30-31
- Obracht-Prondzyński C., Wieś pyta o swoją przyszłość, „Pomerania”, 1998, nr 6, s. 2-7
- Obracht-Prondzyński C., Związek Filomatów Pomorskich w Toruniu, „Pomerania”, 1998, nr 10, s. 22-28
- Obracht-Prondzyński C., Blaski i cienie nowego województwa, „Pomerania”, 1999, nr 1, s. 6-9
- Obracht-Prondzyński C., Działalność Instytutu Kaszubskiego w latach 1997-1999, „Acta Cassubiana”, t. 1, 1999, s. 437-442
- Obracht-Prondzyński C., Borzyszkowski J., Gdańska droga kaszubska, „Pomerania”, 1999, nr 7-8, s. 36-42 (50%)
- Obracht-Prondzyński C., Pomorscy Niemcy, „Pomerania”, 1999, nr 7-8, s. 6-11
- Obracht-Prondzyński C., Pomorska mozaika etniczna, „Polis”, 1999, nr 3-4, s. 148-153
- Obracht-Prondzyński C., Jaka jesteś, kaszubska inteligencjo?, „Pomerania”, 1999, nr 3, s. 2-6
- Obracht-Prondzyński C., Karczma we Wdzydzach, „Pomerania”, 1999, nr 1, s. 59
- Obracht-Prondzyński C., Karnowskiego „dzielnicowość” Pomorza, „Pomerania”, 1999, cz. 1, nr 2, s. 2-6, cz. 2, nr 3, s. 11-13
- Obracht-Prondzyński C., Konferencja kaszubsko-słowińska, „Pomerania”, 1999, nr 1, s. 49-50
- Obracht-Prondzyński C., Kongres Pomorski w Szczecinie, [w:] Księga Pamiątkowa Kongresu Pomorskiego. Gdańsk1997-Szczecin 1998, red. J. Borzyszkowski, C. Obracht-Prondzyński, S. Pestka, Gdańsk 1999, wyd. ZG ZK-P oraz Instytut Kaszubski, s. 318-328
- Obracht-Prondzyński C., Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, [w:] Księga Pamiątkowa Kongresu Pomorskiego, Gdańsk1997-Szczecin 1998, red. J. Borzyszkowski, C. Obracht-Prondzyński, S. Pestka, Gdańsk 1999, wyd. ZG ZK-P oraz Instytut Kaszubski, s. 60-67
- Obracht-Prondzyński C., Kaszuby a przyszłość Pomorza, [w:] Księga Pamiątkowa Kongresu Pomorskiego, Gdańsk1997-Szczecin 1998, red. J. Borzyszkowski, C. Obracht-Prondzyński, S. Pestka, Gdańsk 1999, wyd. ZG ZK-P oraz Instytut Kaszubski, s. 186-194
- Obracht-Prondzyński C., Nowe publikacje o mniejszościach narodowych w Polsce, „Pomerania”, 1999, nr 7-8, s. 106-110
- Obracht-Prondzyński C., Od „49” do „16”, „Pomerania”, 1999, nr 1, s. 13-15
- Obracht-Prondzyński C., Omówienia i noty bibliograficzne dotyczące wydawnictw o Kaszubach, „Acta Cassubiana”, t. 1, 1999, s. 399-434
- Obracht-Prondzyński C., Pod wspólnym dachem, „Pomerania”, 1999, nr 7-8, s. 2-5
- Obracht-Prondzyński C., Polityczne determinanty identyfikacji „ojczyzny prywatnej” i „ojczyzny ideologicznej” przez jednostki ludzkie i zbiorowości społeczne (wprowadzenie i udział w dyskusji), [w:] Wątki polityczne w pracach Marii i Stanisława Ossowskich, red. O. Sochacki, Gdańsk 1999, wyd. Gdańskie Towarzystwo Naukowe, s. 263-264
- Obracht-Prondzyński C., Pomorska przedsiębiorczość, „Pomerania”, 1999, nr 10, s. 2-3
- Obracht-Prondzyński C., Pytania o tożsamość Gdańska, „Pomerania”, 1999, nr 7-8, s. 25-29
- Obracht-Prondzyński C., Spektakl oskarżeń z wojną w tle, „Pomerania”, 1999, nr 10, s. 41-45
- Obracht-Prondzyński C., Splątane losy, „Pomerania”, 1999, nr 4, s. 2-5
- Obracht-Prondzyński C., Spotkania Pelplińskie, „Pomerania”, 1999, nr 1, s. 51
- Obracht-Prondzyński C., Prasowy Bytów, „Pomerania”, 2000, nr 10, s. 10-13
- Obracht-Prondzyński C., Czy muszą kochać?, „Pomerania”, 2000, nr 10, s. 13
- Obracht-Prondzyński C., Wakacyjnie, „Pomerania”, 2000, nr 7-8, s. 10
- Obracht-Prondzyński C., Choroba demokracji, „Pomerania”, 2000, nr 11, s. 16
- Obracht-Prondzyński C., Z wysokości tronu, „Pomerania”, 2000, nr 12, s. 27
- Obracht-Prondzyński C., I straszno, i śmieszno, „Pomerania”, 2000, nr 6, s. 18
- Obracht-Prondzyński C., Nowe czy silne?, „Pomerania”, 2000, nr 6, s. 15
- Obracht-Prondzyński C., Szanse i zagrożenia, „Pomerania”, 2000, nr 5, s. 14-17
- Obracht-Prondzyński C., Powrót Żelaznego Kanclerza, „Pomerania”, 2000, nr 7-8, s. 19-20
- Obracht-Prondzyński C., Konferencja kaszuboznawcza, „Acta Cassubiana”, t. 2, 2000, s. 431-436
- Obracht-Prondzyński C., Konferencja poświęcona dziejom chrześcijaństwa na Pomorzu, „Acta Cassubiana”, t. 2, 2000, s. 439-442
- Obracht-Prondzyński C., Omówienia i noty bibliograficzne, „Acta Cassubiana”, t. 2, 2000, s. 387-420
- Obracht-Prondzyński C., Wstęp, [w:] Problemy animacji kultury na Pomorzu, red. C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2000, wyd. Instytut Kaszubski, s. 7-9
- Obracht-Prondzyński C., Po wielkiej zmianie, „Pomerania”, 2001, nr 1, s. 5-11
- Obracht-Prondzyński C., Regionalizm polski i pomorski, „Schody kawowe”, Kwidzyn 2001, nr 2, s. 16-17
- Obracht-Prondzyński C., Animatorzy pomorskiego regionalizmu – kim są?, „Schody kawowe”, Kwidzyn 2001, nr 3, s. 14-15
- Obracht-Prondzyński C., Noty wydawnicze, „Acta Cassubiana”, 2002, t. 4, s. 349-372
- Obracht-Prondzyński C., Działalność Instytutu Kaszubskiego, „Acta Cassubiana”, 2002, t. 4, s. 395-399
- Obracht-Prondzyński C., Instytut Kaszubski działa, „Pomerania”, 1997, nr 9
- Obracht-Prondzyński C., Pomorze – sąsiad Gdańska z zachodu, „Pomerania”, 1997, nr 11-12
- Obracht-Prondzyński C., Sławieńskie wydawnictwa, „Pomerania”, 1998, nr 1
- Obracht-Prondzyński C., Sąsiedztwo ponad Notecią. Splątane losy, „Pomerania”, 1999, nr 4, s. 2-5
- Obracht-Prondzyński C., Sprawy „Gryfa” ciąg dalszy, „Pomerania”, 2000, nr 3
- Obracht-Prondzyński C., Kaszubskie stulecie, „Pomerania”,2000, nr 4
- Obracht-Prondzyński C., Dziesięć lat samorządów. Sukcesy i zagrożenia, „Pomerania”, 2000, nr 5
- Obracht-Prondzyński C., Drogo i ubogo, „Pomerania”, 2000, nr 9, s. 28
- Obracht-Prondzyński C., Z wysokości tronu, „Pomerania”, 2000, nr 12, 27
- Obracht-Prondzyński C., To idzie młodość, „Pomerania”, 2001, nr 2, s. 31
- Obracht-Prondzyński C., Pogoń za kasą, „Pomerania”, 2001, 3, s. 27
- Obracht-Prondzyński C., Pytania o przyszłość, „Pomerania”, 2002, nr 9, s. 4-6
- 113.Obracht-Prondzyński C., Instytut Kaszubski w latach 1996-2002, Gdańsk 2003, wyd. Instytut Kaszubski, ss. 32; II wydanie poszerzone: Instytut Kaszubski w latach 1996-2003, Gdańsk 2003, wyd. Instytut Kaszubski, ss. 56
- Obracht-Prondzyński C., Zielone serce Pomorza. W kaszubskich borach nad Słupią, Łupawą i Wieprzą, Bytów 2005, ss. 278 (album, tekst, dobór cytatów i koncepcja całości: C. Obracht-Prondzyński, foto: I. Litwin, J. Czarnecki, K. Rolbiecki, T. Przybył, W. Turzyński)
- 115.Obracht-Prondzyński C., Dziesięć lat pracy Instytutu Kaszubskiego 1996-2006, Gdańsk 2006, wyd. Instytut Kaszubski, ss. 104
- Obracht-Prondzyński C., Bytów – opowieść o ziemi i ludziach. Bütow – Geschichte von Land und Menschen. Bytów – a tale of the land and its people, Bytów 2009, ss. 224, wyd. Urząd Miejski w Bytowie (album; opracowanie całości, koncepcja i tekst: Obracht-Prondzyński C., Noty wydawnicze, „Acta Cassubiana”, t. 5, 2003, s. 307-339
- Obracht-Prondzyński C., Powinności nauki. Nauka powinności. Wykład inauguracyjny w Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej w roku akademickim 2003/04, „Acta Elbingensia”, t. 2, 2004, s. 535-540
- Obracht-Prondzyński C., Noty wydawnicze 2003, „Acta Cassubiana”, t. 6, 2004, 405-418
- Obracht-Prondzyński C., Noty wydawnicze 2004, „Acta Cassubiana”, t. 6, 2004, 419-428
- Obracht-Prondzyński C., Wstęp, [w:] VIII Konferencja Kaszubsko-Pomorska: Muzea pomorskie – twórcy, zbiory i funkcje kulturowe, red. C. Obracht-Prondzyński, Słupsk-Gdańsk 2005, s. 3-7
- Obracht-Prondzyński C., VIII Konferencja Kaszubsko-Pomorska: Muzea pomorskie – twórcy, zbiory i funkcje kulturowe, Słupsk 19-20.11.2004. Wnioski, [w:] VIII Konferencja Kaszubsko-Pomorska: Muzea pomorskie – twórcy, zbiory i funkcje kulturowe, red. C. Obracht-Prondzyński, Słupsk-Gdańsk 2005, s. 340-345
- Obracht-Prondzyński C., Nowa monografia historyczna Chojnic, „Zeszyty Chojnickie”, nr 20, 2005, s. 181-190
- Obracht-Prondzyński C., O powrocie Gochów do Polski i nowej granicy, „Naji Gòchë”, 2005, nr 1-4, s. 70
- Głos wprowadzający prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego, [w:] Księga pamiątkowa nadania tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego prof. Władysławowi Bartoszewskiemu, zebrał i opracował C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2006, wyd. UG, s. 97
- Obracht-Prondzyński C., Noty wydawnicze, „Acta Cassubiana”, t. 8, 2006, wyd. Instytut Kaszubski, s. 360-378
- Obracht-Prondzyński C., Słupsk a Kaszuby, „Naji Gòchë”, 2006, nr 1, s. 10
- Obracht-Prondzyński C., Wstęp, [w:] Problemy i wyzwania edukacji międzykulturowej. Doświadczenia polskie i niemieckie. Probleme und Herausforderungen der Interkulturellen Bildung. Deutsche und polnische Erfahrungen, red. C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk-Wieżyca 2007, s. 7-12, wyd. Instytut Kaszubski, Kaszubski Uniwersytet Ludowy
- Obracht-Prondzyński C., Interesy, „złote pisaki”, ptaki i ludzie, czyli o dylematach rozwojowych gminy Lipnica, „Głos Lipnicki”, nr 4, lipiec 2007, s. 3-12
- Obracht-Prondzyński C., Parę słów o bytowskiej kulturze z zamkiem w tle, „Kurier Bytowski”, 2007, nr 32, s. 14
- Obracht-Prondzyński C., Moje moralne wsparcie dla Jarka, „Kurier Bytowski”, 2007, nr 30, s. 12
- Obracht-Prondzyński C., Czy tożsamość Pomorza musi paść ofiarą rozgrywek, „Gazeta Wyborcza”, 5.09.2007, s. 21
- Obracht-Prondzyński C., Wstęp, [w:] Kim są Kaszubi? Nowe tendencje w badaniach społecznych, red. C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2007, wyd. Instytut Kaszubski, s. 7-8
- Obracht-Prondzyński C., Wstęp, [w:] Ziemia Człuchowska – Kaszuby – Pomorze. O dziejach, kulturze i ludziach, red. C. Obracht-Prondzyński, Człuchów-Gdańsk 2007, wyd. Muzeum Regionalne w Człuchowie, Instytut Kaszubski, s. 5-7
- Obracht-Prondzyński C., Noty wydawnicze, „Acta Cassubiana”, t. 9, 2007, s. 265-298
- Obracht-Prondzyński C., Ruch regionalny na Pomorzu. Instytucje – ludzie – idee, [w:] Informator: inspiracje – programy – dokumentacja, t. 3, red. A. J. Omelaniuk, A. Sikora, Warszawa-Wrocław 2008, s. 127-140, wyd. Ruch Stowarzyszeń Regionalnych RP
- Obracht-Prondzyński C., Noty wydawnicze, „Acta Cassubiana”, t. 10, 2008, s. 256-278
- Obracht-Prondzyński C., Wpływ organizacji pozarządowych na rozwój lokalny, „Pozarządowiec. Pismo organizacji pozarządowych województwa warmińsko-mazurskiego”, nr 7, 2008, s. 16-18
- Obracht-Prondzyński C., W sprawie tablic słów kilka, „Kurier Bytowski”, 2009, nr 1, s. 14-15
- Obracht-Prondzyński C., Skansen w Sominach? Jak najbardziej!, „Kurier Bytowski”, 2009, nr 4, s. 14
- Obracht-Prondzyński C., W sprawie nauczania języka kaszubskiego, „Kurier Bytowski”, 2009, nr 10, s. 15
- Obracht-Prondzyński C., Prądzyński – A Noble Pomerania Family, „Przyjaciel Ludu Kaszubskiego. Friend of the Kashubian People” (USA), Spring 2009, Nr 1, s. 1, 10-11
- Obracht-Prondzyński C., Borzyszkowski J., Wstęp, [w:] Gdy myślę Gdańsk…, wyd. IK, Oddział Gdański ZK-P, Gdańsk 2009, s. 5-8 (50%)
- Obracht-Prondzyński C., Naukowiec, organizator, Pomorzanin, „Pomerania”, 2009, nr 11, s. 10-11 (sylwetka prof. Wiktora Peplińskiego)
- Obracht-Prondzyński C., Noty wydawnicze, „Acta Cassubiana”, t. 11, 2009, s. 396-427
- Obracht-Prondzyński C., Kolejny spór o historię, czyli studźmy emocje!, „Kurier Bytowski”, 2010, nr 11, s. 13
- Obracht-Prondzyński C., Pożegnanie profesora Gerarda Labudy, „Kurier Bytowski”, 2010, nr 43, s. 18-19; „Gazeta Kościerska”, 2010, nr 8, s. 14-15
- Obracht-Prondzyński C., Noty wydawnicze, „Acta Cassubiana”, t. 12, 2010, s. 397-433
- Obracht-Prondzyński C., Rembalski T., Sprawozdanie Instytutu Kaszubskiego z
- Obracht-Prondzyński C., Rolbiecki K., Bytowskie szlaki. Atrakcje, niespodzianki i tajemnice zapisane w przestrzeni. Bytów Bayways. Attractions, surprises and secrets inscribed in the lanscape, Gdańsk-Bytów 2015, ss. 217
- Obracht-Prondzyński C., Uwagi wstępne, [w:] Nekropolie Pomorza. Wyjazd studyjny: Kaszuby, 3 lipca 2010, opr. red. B. Dejna, Gdańsk 2010, wyd. NCK, s. 1
- Obracht-Prondzyński C., Appendix 1: Chronology, [w:] The Kashubs: Past and Present, red. C. Obracht-Prondzyński, T. Wicherkiewicz, Oxford, Bern, Berlin, Bruxelles, Frankfurt am Main, New York, Wien, 2011, Series: Nationalisms across the Globe, Vol. 2, S. 239-244
- Obracht-Prondzyński C., Czy w przyszłości Pomorze i pomorskość będą coś znaczyć?, „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”, 28.02.2011 (także: Podmiotowość dla rozwoju. IV Pomorski Kongres Obywatelski, red. J. Szomburg, Gdańsk 2011, s. 55-57)
- Obracht-Prondzyński C., Wytyczyli nowe drogi, „Pomerania”, 2012, nr 2, s. 13-15; nr 3, s. 17-18
- Obracht-Prondzyński C., Kilka ważnych tez w sprawie kaszubskiej, „Dziennik Bałtycki”, 31.03-1.04.2012, s. 6-7
- Obracht-Prondzyński C., Kaszëbsczè akwarele, „Pomerania”, 2012, nr 4, s. 9-11
- Obracht-Prondzyński C., Zrzeszenie quo vadis?, cz. 1: W jakim świecie działamy, „Pomerania”, 2012, nr 4, s. 21-24; cz. 2: Ruch kaszubsko-pomorski w sieci, „Pomerania”, 2012, nr 5, s. 13-15; cz. 3: Kaszubska polityka tożsamościowa, „Pomerania”, 2012, nr 6, s. 11-12
- Obracht-Prondzyński C., Świat wartości, postaw, norm – to jest właśnie fundament rozwoju, „Pomorski Przegląd Gospodarczy”, 2012, nr 1, s. 70-74
- Obracht-Prondzyński C., Jak budować wspólnotę regionalną Pomorzan?, [w:] Pomorze – jakie wartości, jaki rozwój?, red. J. Szomburg, Gdańsk 2012, s. 13-17
- Obracht-Prondzyński C., Duszpasterz i działacz kaszubski z Rabacina, „Kurier Bytowski”, 5.07.2012, nr 27, s. 26-27
- Obracht-Prondzyński C., Księże Arcybiskupie, dziękujemy, „Pomerania”, 2012, nr 10, s. 12-13
- 83-89079-75-6, „Zapiski Historyczne”, 2012, z. 2, s. 171-177
- Obracht-Prondzyński C., Czy brak spójności przestrzennej i społecznej może zagrażać rozwojowi Województwa Pomorskiego, ss. 7, opublikowany na: http://www.ibngr.pl/index.php/pl/content/download/7220/31986/file/Cezary...ński%20-%20Czy%20brak%20spójności%20przestrzennej%20i%20społecznej%20może%20zagrażać%20rozwojowi%20Województwa%20Pomorskiego.pdf
- Obracht-Prondzyński C., Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, hasło w: Encyklopedia Gdańska, red. B. Śliwiński, Gdańsk 2012, s. 1146
- Obracht-Prondzyński C., Wstęp [w:] Losy różne, miejsce wspólne. W krainie wielu: kultur, języków i... smaków, red. C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk-Bytów 2012, ss. 5-9
- Obracht-Prondzyński C., Nieco wprowadzenia, czyli o wielokulturowości po bytowsku, [w:] Losy różne, miejsce wspólne. W krainie wielu: kultur, języków i... smaków, red. C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk-Bytów 2012, s. 11-15
- Obracht-Prondzyński C., Wykładowcy o studentach, „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”, 30.11.2012, s. 9
- Obracht-Prondzyński C., Studenci nie mają wiedzy i kultury. Wykładowcy nie są lepsi. Komentarze wykładowców, „Gazeta Wyborcza Trójmiasto”, 14.12.2012, s. 13
- Obracht-Prondzyński C., Nadanie Członkostwa Honorowego Instytutu Kaszubskiego J.E. Arcybiskupowi Gdańskiemu ks. dr. Tadeuszowi Gocłowskiemu, „Acta Cassubiana”, t. 15, 2012, s. 195-200
- Obracht-Prondzyński C., Profesor Władysław Pałubicki (1933–2012) – Kaszëba z Sulęczyna, orientalista, antropolog, religioznawca, „Acta Cassubiana”, t. 15, 2012, s. 467-480
- Obracht-Prondzyński C., O trudnych sprawach, „Kurier Bytowski”, 17.02.2013, s. 17
- Obracht-Prondzyński C., Czego chce rynek – co może dać szkoła. Czy się rozumiemy i mówimy o tym samym?, s. 1-13, http://www.cen.gda.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=638:c... (wersja nieco skrócona: „Kształcenie Zawodowe”, 2013, nr 2, s. 41-44)
- Obracht-Prondzyński C., Wzrosła świadomość językowa, „Kurier Bytowski”, nr 24, 13.06.2013, s. 13
- Obracht-Prondzyński C., Nasze słowińskie problemy. Wystąpienie prof. Cezarego Obracht-Prondzyńskiego podczas wizyty Prezydenta Bronisława Komorowskiego w Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, „Gazeta Kaszubska”, 17.07.2013, http://www.gazetakaszubska.pl/48487/nasze-slowinskie-problemy
- Obracht-Prondzyński C., Wielojęzyczne Pomorze, „Pomerania”, 2013, nr 7-8, s. 18-20; nr 9, s. 12-13
- Obracht-Prondzyński C., Zasady i cnoty prowadzące do dobra wspólnego, [w:] Dobro wspólne – lepsza jakość życia, red. J. Szomburg, Gdańsk 2013, s. 61-65
- Obracht-Prondzyński C., Rolnik, samorządowiec, działacz społeczny, Kaszëba z Gochów, „Kurier Bytowski”, 2013, nr 46, s. 15
- Obracht-Prondzyński C., Zapomniany proboszcz bytowski, „Kurier Bytowski”, 20.12.2013, nr 51, s. 21
- Obracht-Prondzyński C., O wielokulturowości ziemi bytowskiej i projekcie upamiętnienia społeczności żydowskiej, [w:] Przywracając pamięć… O żydowskich mieszkańcach ziemi bytowskiej, red. M. Borzyszkowska-Szewczyk, Bytów-Gdańsk 2013, s. 9-14
- Obracht-Prondzyński C., „Mgławicowe” Pomorze, [w:] Pomorskie miasta – jak je kształtować dla dobra wspólnego?, red. Ł. Pancewicz, P. Zbieranek, Gdańsk 2013, s. 83-85
- Obracht-Prondzyński C., Porozmawiajmy o bytowskiej edukacji, „Kurier Bytowski”, nr 38, 18.09.2014, s. 1, 11
- Obracht-Prondzyński C., Kronika dni umierania…, „Pomerania”, 2014, nr 10, s. 11-14
- Obracht-Prondzyński C., Słowo wprowadzenia, czyli kilka niekobiecych refleksji o kwestii kobiecej, [w:] Tożsamość. Polityka. Biznes. Kobiety w przestrzeni publicznej, red. S. Bykowska, K. Kamińska-Moczydło, Starogard Gdański 2014, s. 5-11
- Obracht-Prondzyński C., Od „edukacji na Pomorzu” do „edukacji pomorskiej”, „Przegląd Oświatowy”, 2014, nr 19, s. 5-7
- Obracht-Prondzyński C., Dlaczego trzeba i warto rozmawiać o bytowskiej edukacji?, [w:] III Forum Pomorskiej Edukacji, pr. zbior., Gdańsk 2014, s. 45-48, http://www.cen.gda.pl/forum/wp-content/uploads/sites/25/2015/10/RAPORT-I...
- Obracht-Prondzyński C., Aktywność zawodowa społeczności wiejskich Pomorza dawniej i dziś – między indywidualistyczną konkurencją a wspólnotową kooperacją, „Kurs na pracę. Dodatek specjalny”, 2014, nr 2, s. 3-6 (dostępny także: http://wup.gdansk.pl/g2/2014_12/605fe948d3a481025887d6eec816b472.pdf)
- Obracht-Prondzyński C., Przemówienie z okazji odsłonięcia pomnika upamiętniającego społeczność żydowską na ziemi bytowskiej, „Nasze Pomorze”, nr 15, 2013 (wyd. 2014), s. 171-174
- Obracht-Prondzyński C., Bytowska wspólnota samorządowa – doświadczenia 25 lat i wyzwania przyszłości, [w:] 25 lat samorządu bytowskiego, dod. do „Kuriera Bytowskiego”, nr 21, 28.05.2015, s. 3-5
- Obracht-Prondzyński C., Jakość życia jako wyzwanie, [w:] Jakość życia Pomorzan, red. J. Szomburg, P. Zbieranek, Gdańsk 2015, s. 13-18
- Obracht-Prondzyński C., Łąkie – Gochy – Kaszuby. Nieco o życiu i historycznych doświadczeniach na pograniczu, [w:] Łąkie (Szlacheckie). Zatrzymane w kadrze. Rodzinny portret kaszubskiej wsi na Gochach, red. T. Żmuda-Trzebiatowski, Gdańsk-Łąkie 2014, s. 5-8
- Obracht-Prondzyński C., Samorząd – co się nam przydarzyło? )Refleksja jubileuszowa w trzech odsłonach). Tezy, „Samorząd Pomorza. Zeszyty Problemowe”: 25 lat samorządności. Wyzwania na kolejne 25-lecie, red. G. Grzelak, nr 1, 2015, s. 75-81
- Obracht-Prondzyński C., Edmund Wnuk-Lipiński (1944-2015) – socjolog, badacz sfery publicznej, organizator życia naukowego, Kaszuba, „Acta Cassubiana”, t. 17, 2015, s. 383-387
- Obracht-Prondzyński C., Wicherkiewicz T., Introduction, [w:] The Kashubs: Past and Present, red. C. Obracht-Prondzyński, T. Wicherkiewicz, Oxford, Bern, Berlin, Bruxelles, Frankfurt am Main, New York, Wien, 2011, Series: Nationalisms across the Globe, Vol. 2, S. 1-4
- Obracht-Prondzyński C., Wirkus K., Wstęp, [w:] Wieś w przestrzeni integracji, Materiały z I Sympozjum Wsi Pomorskiej, red. C. Obracht-Prondzyński C., Wirkus K., Wieżyca 2011, s. 5-9
- Obracht-Prondzyński C., Rembalski T., Noty wydawnicze, „Acta Cassubiana”, t. 13, 2011, s. 427-456
- Obracht-Prondzyński C., Kleina K., Wstęp, [w:] Społeczność kaszubska w procesie przemian. Kultura – tożsamość – język, red. K. Kleina, C. Obracht-Prondzyński, „Zeszyty Senackie”, nr 12, Warszawa 2012, ss. 7-8
- Obracht-Prondzyński C., Rembalski T., Noty wydawnicze, „Acta Cassubiana”, t. 15, 2012, s. 357-386
- Obracht-Prondzyński C., Kulikowska K., Wstęp, [w:] Etnoinspiracje. Inspiracje kulturą ludową we współczesnym polskim wzornictwie, modzie, architekturze, reklamie…, red. K. Kulikowska, C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2012, s. 5-14
- Obracht-Prondzyński C., Kuligowski W., Wprowadzenie, czyli dlaczego o poszerzeniu pola kultury?, „Kultura Współczesna”, 2014, nr 3, s. 11-15
- Obracht-Prondzyński C., Kulikowska K., Wstęp, [w:] Pomorska debata o kulturze: kultura na pograniczu – pogranicza kultury, red. C. Obracht-Prondzyński, K. Kulikowska, Gdańsk 2014, s. 7-15
- Obracht-Prondzyński C., Borzyszkowski J., Drëchowi Zygmuntowi Szultce do kaszubsko-pomorskiego sztambucha wpis przyjacielski, „Szczeciński Informator Archiwalny”, n4 23, 2014, s. 17-19
- Obracht-Prondzyński C., Kulikowska K., Wstęp, [w:] Śmieć w kulturze, red. C. Obracht-Prondzyński, K. Kulikowska, Gdańsk 2015, s. 9-32
- Obracht-Prondzyński C., Kulikowska K., Wstęp, [w:] Pomorska debata o kulturze: kultura na pograniczu – pogranicza kultury. Edycja II, red. C. Obracht-Prondzyński, K. Kulikowska, Gdańsk 2015, s. 7-17
- Obracht-Prondzyński C., Borzyszkowski J., Profesor Jerzy Treder (1942-2015) – kaszubolog, językoznawca, działacz Społeczności Zrzeszonej, harcerz i turysta, współzałożyciel i współtwórca dorobku Instytutu Kaszubskiego, „Acta Cassubiana”, t. 17, 2015, s. 419-424
Książki i rozdziały w książkach:
I. Autorstwo książek
- Autorskie
- Jan Karnowski (1886-1939) – pisarz, polityk i kaszubsko-pomorski działacz regionalny, Gdańsk 1999, ss. 392
- Pomorski ruch regionalny. Szkic do portretu, Gdańsk 1999, ss. 143
- Kaszubi – między dyskryminacją a regionalną podmiotowością, Gdańsk 2002, ss. 828
- Ku samorządnemu Pomorzu. Szkice o kształtowaniu się ładu demokratycznego, Gdańsk 2002, ss. 192
- W kręgu problematyki kaszubsko-pomorskiej. Studia i szkice, Gdańsk-Wejherowo 2003, ss. 285
- Bibliografia do studiowania spraw kaszubsko-pomorskich, Gdańsk 2004, ss. 328
- Dziesięć lat pracy Instytutu Kaszubskiego 1996-2006, Gdańsk 2006, ss. 104
- Zjednoczeni w idei. Pięćdziesiąt lat działalności Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (1956-2006), Gdańsk 2006, ss. 495
- Na kaszubskich rubieżach. Szkic o bytowskim oddziale Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Bytów-Gdańsk 2007, ss. 168
- Pomorski los. Opowieść Heleny Pluty z Nowych Prus, oprac. C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2007, ss. 104
- The Kashubs Today. Culture – Language – Identity, Gdańsk 2007, ss. 64
- Kaszëbi dzys. Kùltura – jãzëk – tożsamòsc, Gduńsk 2007, ss.
- Kaszubi dzisiaj. Kultura – język – tożsamość, Gdańsk 2007, ss. 64
- Kaschuben heute. Kultur – Sprache – Identität, Danzig 2007, ss. 64
- Kaszubskich pamiątek skarbnice. O muzeach na Kaszubach – ich dziejach, twórcach i funkcjach społecznych, Gdańsk 2008, ss. 584
- Ksiądz Ignacy Cyra (1856-1914). Prezes Towarzystwa Młodokaszubów, Bytów 2012, ss. 32
- Współautorskie
- Samorządne Pomorze. Przemiany społeczności lokalnych Pomorza Gdańskiego w latach 1989-1993, Gdańsk 1993, ss. 220 (współautor J. Borzyszkowski)
- Ludzie Czerska XIX i XX wieku. Księga Pamiątkowa z okazji 80-lecia nadania praw miejskich, Gdańsk-Czersk 2007, ss. 424 (współautor J. Borzyszkowski
- Kaszubi a Gdańsk. Kaszubi w Gdańsku, Gdańsk 2009, ss. 176 (współautorzy: J. Borzyszkowski, K. Kulikowska)
- Organizacje pozarządowe w Elblągu. Ludzie – działania – współpraca z samorządem, Elbląg 2012, ss. 258 (współautorka: K. Ciechorska-Kulesza)
- Młodokaszubi. Szkice biograficzne, Gdańsk 2012, ss. 342 (współautor: J. Borzyszkowski)
- Poszerzenie pola kultury. Diagnoza potencjału sektora kultury w Gdańsku, Gdańsk 2012, ss. 122 (współautorzy: S. Czarnecki, M. Dzierżanowski, M. Grabowska, J. Knera, L. Michałowski, K. Stachura, S. Szultka, P. Zbieranek)
- Kapitał społeczny wsi pomorskiej, Wieżyca 2013, ss. 240 (współautorzy: W. Knieć, W. Goszczyński)
- Punkty styczne: między kulturą a praktyką (nie)uczestnictwa, Gdańsk 2014, ss. 116, (współautorzy: A. Bachórz; K. Ciechorska-Kulesza; S. Czarnecki; M. Grabowska; J. Knera; L. Michałowski; K. Stachura; S. Szultka; P. Zbieranek)
- Instytut Kaszubski. Działalność od kwietnia 2012 do marca 2015 roku, Gdańsk 2015, ss. 56 (współautor T. Rembalski)
I.Redakcja naukowa
- Autorska
- Problemy animacji kultury na Pomorzu, red. C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2000, ss. 127
- VIII Konferencja Kaszubsko-Pomorska: Muzea pomorskie – twórcy, zbiory i funkcje kulturowe, red. C. Obracht-Prondzyński, Słupsk-Gdańsk 2005, ss. 272
- Księga pamiątkowa nadania tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Gdańskiego prof. Władysławowi Bartoszewskiemu, zebrał i opracował C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2006, ss. 120
- Problemy i wyzwania edukacji międzykulturowej. Doświadczenia polskie i niemieckie. Probleme und Herausforderungen der Interkulturellen Bildung. Deutsche und polnische Erfahrungen, red. C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk-Wieżyca 2007, ss. 199
- Kim są Kaszubi? Nowe tendencje w badaniach społecznych, red. C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2007, ss. 358
- Ziemia Człuchowska – Kaszuby – Pomorze. O dziejach, kulturze i ludziach, red. C. Obracht-Prondzyński, Człuchów-Gdańsk 2007, ss. 299
- Losy różne, miejsce wspólne. W krainie wielu: kultur, języków i... smaków, red. C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk-Bytów 2012, ss. 224
- Współautorska
- Badania kaszuboznawcze w XX wieku, red. J. Borzyszkowski, C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2001, ss. 327
- Z dziejów kultury Pomorza XVIII-XX wieku, t. 2, red. J. Borzyszkowski, C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2004, ss. 393
- Z dziejów kultury Pomorza XVIII-XX wieku, t. 3, red. J. Borzyszkowski, C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2006, ss. 343
- Nasze korzenie. Wokół poszukiwań genealogicznych rodzin pomorskich, red. J. Borzyszkowski, C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2006, ss. 246
- Tradycje gdańskiej humanistyki, red. J. Borzyszkowski, C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2008, ss. 408
- Kreacje i nostalgie. Antropologiczne spojrzenie na tradycje w nowoczesnych kontekstach, red. G. Woroniecka, C. Obracht-Prondzyński, D. Rancew-Sikora, Gdańsk 2009, ss. 396
- Wieś w przestrzeni integracji, Materiały z I Sympozjum Wsi Pomorskiej, red. C. Obracht-Prondzyński, K. Wirkus, Wieżyca 2011, ss. 184
- The Kashubs: Past and Present, red. C. Obracht-Prondzyński, T. Wicherkiewicz, Oxford, Bern, Berlin, Bruxelles, Frankfurt am Main, New York, Wien, 2011. ss. VIII + 299, Series: Nationalisms across the Globe, Vol. 2
- Społeczność kaszubska w procesie przemian. Kultura – tożsamość – język, red. K. Kleina, C. Obracht-Prondzyński, „Zeszyty Senackie”, nr 12, Warszawa 2012, ss. 241
- Etnoinspiracje. Inspiracje kulturą ludową we współczesnym polskim wzornictwie, modzie, architekturze, reklamie…, red. K. Kulikowska, C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2012, ss. 139
- Bëtowskô zemia. Ùczbòwnik, red. C. Òbracht-Prondzyńsczi, P. Dzekanowsczi, Bëtowo 2013, ss. 176
- O społecznym znaczeniu tożsamości, miejsca i czasu życia. Szkice socjologiczne i gerontologiczne. Księga dedykowana prof. Brunonowi Synakowi, red. D. Rancew-Sikora, C. Obracht-Prondzyński, M. Kaczmarczyk, P. Czekanowski, Gdańsk 2013
- Pomorska debata o kulturze: kultura na pograniczu – pogranicza kultury, red. C. Obracht-Prondzyński, K. Kulikowska, Gdańsk 2014, ss. 228
- Śmieć w kulturze, red. C. Obracht-Prondzyński, K. Kulikowska, Gdańsk 2015, ss. 693
- Pomorska debata o kulturze: kultura na pograniczu – pogranicza kultury. Edycja II, red. C. Obracht-Prondzyński, K. Kulikowska, Gdańsk 2015, ss. 167
Najważniejsze artykuły w pracach zbiorowych:
- Jan Karnowski über die Geschichte der Kaschuben, [w:] Pommern. Geschichte. Kultur. Wissenschaft. 3 Kolloquium zur pommersche Geschichte „Pommern in Reich und in Europa”, red. H. Wernicke, R.-G. Wehrlich, Greifswald 1996, s. 299-308.
- Kaszubi, Serbołużyczanie, Łemkowie – próba porównania etnicznych grup regionalnych, [w:] Między Odrą a Dnieprem. Wyznania i narody, zbiór studiów pod red. T. Stegnera, Gdańsk 1997, s. 236-243.
- Wielokulturowość Pomorza, [w:] Dziedzictwo kulturowe Pomorza nad Wisłą, „Pomorze Gdańskie”, t. 20, red. J. Borzyszkowski, Gdańsk 1997, s. 11-24.
- Jan Karnowski i Aleksander Majkowski – 30 lat dyskusji, współpracy i przyjaźni, [w:] Życie i twórczość Aleksandra Majkowskiego, red. J. Borzyszkowski, Wejherowo 1997, s. 55-68.
- Państwo pruskie i Rzesza wilhelmińska w opinii Kaszubów do 1920 r., [w:] Państwo i społeczeństwo na Pomorzu Zachodnim do 1945 r., red. W. Stępiński, Szczecin 1997, s. 311-320.
- Nierzymskokatolickie kościoły i grupy wyznaniowe w Gdańsku w latach 1945-1995. Szkic [w:] Nierzymskokatolickie kościoły i grupy wyznaniowe w Gdańsku, red. W. Pałubicki, H. Cyrzan, Gdańsk - Koszalin 1998, s. 15-17.
- Historia Wejherowa po 1945 r., [w:] Historia Wejherowa, red. J. Borzyszkowski, Wejherowo 1998, s. 403-530.
- Zróżnicowanie społeczne Kaszubów w XIX i XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem roli i pozycji szlachty, [w:] Szlachta – społeczeństwo – państwo między Warmią a Rugią w XVIII-XX wieku, red. M. Jaroszewicz, W. Stępiński, Szczecin 1998, s. 211-223.
- Wędrówki pomorskich rodzin. Wpływ emigracji na tożsamość regionalną Pomorzan, [w:] Rodzina pomorska, red. J. Borzyszkowski, Gdańsk 1999, s. 57-72.
- Epopeja Aleksandra Majkowskiego a inteligencki etos, [w:] „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego. Powieść regionalna czy europejskie arcydzieło, red. T. Linkner, Słupsk 1999, s. 119-126
- Obraz Niemców i dziedzictwa niemieckiego na Pomorzu w kulturze kaszubskiej, [w:] V Konferencja Słowińsko-Kaszubska, red. W. Łysiak, Poznań 1999, s. 169-178
- Relacje kaszubsko-niemieckie a problem dziedzictwa niemieckiego na Pomorzu, [w:] Wspólne dziedzictwo? Ze studiów nad stosunkiem do spuścizny kulturowej na Ziemiach Zachodnich i Północnych, red. Z. Mazur, Poznań 2000, s. 515-552
- Der kaschubisch-pommersche Regionalismus nach dem Zeiten Weltkrieg. Regionalny ruch kaszubsko-pomorski po II w. św., [w:] Kaschubisch-pommersche Heimat. Geschichte und Gegenwart. Pomorze – Mała ojczyzna Kaszubów. Historia i współczesność, red. J. Borzyszkowski, D. Albrecht, Gdańsk-Lübeck 2000, s. 462-503
- Przemiany kultury kaszubskiej po II wojnie światowej, [w:] Z dziejów kultury Pomorza w XVIII-XX w., red. J. Borzyszkowski, Gdańsk 2001, s. 190-234
- Trudna rzeczywistość – problemy adaptacji Kaszubów do życia w nowych warunkach po 1945 roku, [w:] Życie dawnych Pomorzan, red. W. Łysiak, Bytów-Poznań 2001, s. 247-257
- Kaszubi w świetle badań socjologicznych, [w:] Badania kaszuboznawcze w XX wieku, red. J. Borzyszkowski, C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2001, s. 109-139
- Rola kościoła i wartości związanych z religią w życiu społeczności kaszubskiej po II wojnie światowej, [w:] Dzieje chrześcijaństwa na Pomorzu, red. J. Borzyszkowski, Słupsk-Gdańsk 2001, s. 292-315
- Konflikt, „życie obok” czy współpraca? Codzienność na pograniczu kulturowym na przykładzie Kaszub i Pomorza na przełomie XIX i XX wieku [w:] Życie codzienne na Kaszubach i Pomorzu na przełomie XIX i XX wieku, red. J. Borzyszkowski, Gdańsk 2002, s. 141-160
- Kaszubi – między wspólnotą etniczną a wspólnotą polityczną, [w:] Lokalna wspólnota polityczna a zagadnienie tożsamości zbiorowej, red. R. Piekarski, Kraków 2002, s. 169-192
- Między polskością a rozczarowaniem. Słowiński wizerunek w polskiej publicystyce w pierwszych latach po zakończeniu wojny, [w:] Obrazy Ziemi Słupskiej. Społeczeństwo – administracja – kultura. VII Konferencja Kaszubsko-Pomorska, red. A. Czarnik, Słupsk 2003, s. 184-206
- Codzienność pogranicza – pogranicza codzienności, czyli o życiu miasteczka B. na Kaszubach, [w:] Życie codzienne Polaków na przełomie XX i XXI w., red. R. Sulima, Łomża 2003, s. 387-393
- Kształtowanie się regionalnej tożsamości etnicznej: kaszubskie doświadczenia, [w:] Los i wybór. Dziedzictwo i perspektywy społeczeństwa polskiego. Pamiętnik XI Ogólnopolskiego Zjazdu Socjologicznego Rzeszów-Tyczyn 20-23.09.2000, red. A. Kojder, K. Z. Sowa, Rzeszów 2003, s. 274-292 (współautor: B. Synak)
- Język w systemie wartości Kaszubów, [w:] Języki mniejszości i języki regionalne, red. J. Zieniukowa, E. Wrocławska, Warszawa 2003, s. 237-246
- Die Kaschuben – zwischen polnischer Kultur und deutscher Zivilisation, [w:] Identitätenwandel und nationale Mobilisierung in Regionen Diversität. Ein regionaler Vergleich zwischen Westpreussen und Galizien am Ende des 19. und Anfang des 20. Jahrhunderts, red. R. Schattkowsky, M. G. Müller, Marburg 2004, s. 167-182
- Kim są Kaszubi – stare pytania, nowe odpowiedzi?, [w:] Z dziejów kultury Pomorza XVIII-XX wieku, t. 2, red. J. Borzyszkowski, C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2004, s. 382-393
- Mniejszości w nowej Europie – między partycypacją a separacją, [w:] Pogranicza i multikulturalizm w warunkach Unii Europejskiej. Implikacje dla wschodniego pogranicza Polski, red. K. Krzysztofek, A. Sadowski, Białystok 2004, s. 161-182
- Dwudziestowieczne metamorfozy wsi kaszubskiej, [w:] Dzieje wsi pomorskiej. III Międzynarodowa konferencja Naukowa, red. R. Gaziński, A. Chludziński, Dygowo-Szczecin 2004, s. 47-59
- Małe ojczyzny Kaszubów. Pytania o adekwatność koncepcji ojczyzny Stanisława Ossowskiego, [w:] Koncepcje socjologiczne Stanisława Ossowskiego a teoretyczne i praktyczne zagadnienia współczesności, red. M. Chałubiński, J. Goćkowski, I. Kaczmarek-Murzyniec, A. Woźniak, Toruń 2004, s. 385-407
- Kultura polityczna Polaków wobec niekulturalnej polityki, [w:] Kultura polityczna Polaków, red. B. Gołębiowski, Łomża 2004, s. 269-290
- Między samouwielbieniem a samoumartwieniem, czyli w krainie paradoksów, [w:] Polacy o sobie, red. P. Kowalski, Łomża 2005, s. 35-49
- Muzea a ruch kaszubsko-pomorski, [w:] VIII Konferencja Kaszubsko-Pomorska: Muzea pomorskie – twórcy, zbiory i funkcje kulturowe, red. C. Obracht-Prondzyński, Słupsk-Gdańsk 2005, s. 321-339
- Spisy czy spiski, czyli o problemach z liczeniem Kaszubów, [w:] Mniejszości narodowe w świetle Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 roku, red. L. Adamczuk, S. Łodziński, Warszawa 2006, s. 255-284
- Miasto i region a środowisko akademickie Elbląga (dziś i w przyszłości), [w:] Tradycje akademickie Elbląga dawniej i dziś, red. J. Borzyszkowski, Elbląg 2006, s. 123-132
- Zwischen polnischer Kultur und deutscher Zivilisation – die Kaschuben suchen ihre Identität, [w:] Danzig vom 15. bis 20. Jahrhundert, red. B. Jähnig, Marburg 2006, s. 151-166
- Mniejszości narodowe na Pomorzu Gdańskim, [w:] Oblicza lokalności. Różnorodność miejsc i czasu, red. J. Kurczewska, Warszawa 2006, s. 102-123
- Brusy i okolice w latach 1945-1989 oraz III Rzeczypospolitej (polityka i gospodarka), [w:] Historia Brus i okolicy, red. J. Borzyszkowski, Gdańsk-Brusy 2006, s. 759-948
- Polska jako kraj wielosąsiedzki, [w:] Polska i jej sąsiedzi, red. W. Pawluczuk, Łomża 2006, s. 435-443
- Historia Redy po 1945 roku, [w:] Historia Redy, red. J. Treder, Wejherowo 2006, wyd. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej, s. 319-460
- Czy tzw. kwestia kaszubska jest nadal kwestią językową?, [w:] Kaszubszczyzna w przeszłości i dziś, red. J. Treder, Warszawa 2006, s. 31-49
- Funkcje społeczne muzeów kaszubskich, [w:] Z dziejów kultury Pomorza XVIII-XX wieku, t. 3, red. J. Borzyszkowski, C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2006, s. 335-343
- Kaszubi ziem „dawnych” i „nowych” – bilans z perspektywy sześćdziesięciolecia, [w:] Ziemie Odzyskane / Ziemie Zachodnie i Północne 1945-2005. 60 lat w granicach państwa polskiego, red. A. Sakson, Poznań 2006, s. 219-238
- Kaszubi: „inni swoi”, czyli o problemie bycia „normalnym Polakiem”, [w:] Jak się dzielimy i co nas łączy. Przemiany wartości i więzi we współczesnym społeczeństwie polskim, red. M. Głowacka-Grajper, E. Nowicka, Kraków 2007, s. 55-66
- Między kulturą a polityką. Przypadek Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, [w:] Lokalne wzory kultury politycznej. Szkice ogólne i opracowania monograficzne, red. J. Kurczewski, Warszawa 2007, s. 325-344
- Ubi bebe, ibi Patria, czyli o współczesnym człowieku poszukującym dobrego miejsca do życia, [w:] Człowiek u progu trzeciego tysiąclecia. Zagrożenia i wyzwania, t. 2, red. M. Plopa, Elbląg-Kraków 2007, s. 79-93
- Badania społeczne na Kaszubach: stan i potrzeby, [w:] Kim są Kaszubi? Nowe tendencje w badaniach społecznych, red. C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2007, s. 45-73
- Kaszubi i kultura kaszubska na ziemi człuchowskiej – dawniej i dziś, Ziemia Człuchowska – Kaszuby – Pomorze. O dziejach, kulturze i ludziach, red. C. Obracht-Prondzyński, Człuchów-Gdańsk 2007, s. 137-155
- W stronę socjologii i antropologii literatury kaszubskiej, [w:] Literatura kaszubska w nauce – edukacji – życiu publicznym, red. Z. Zielonka, Gdańsk 2007, s. 165-184
- Pomorze w świetle badań regionalnych – doświadczenia, tendencje, problemy, [w:] Region w koncepcjach teoretycznych i diagnozach empirycznych, red. M. Dziewanowska, J. Styk, Lublin 2008, s. 101-113
- „Nie ma Kaszub bez Polonii”? Dylematy tożsamościowe Kaszubów, [w:] Tożsamość i przynależność. O współczesnych przemianach identyfikacji kulturowych w Polsce i w Europie, red. M. Kempy, G. Woroniecka, P. Załęcki, Toruń 2008, s. 81-95
- Ruch kaszubsko-pomorski u progu XXI wieku. Stan organizacyjny i dylematy programowe, [w:] Ślązacy, Kaszubi, Mazurzy i Warmiacy – między polskością a niemieckością, red. A. Sakson, Poznań 2008, s. 233-242
- Józef Łęgowski jako badacz kultury Pomorza, [w:] W kręgu badaczy kultury Kaszub i Pomorza XIX i XX wieku. IX Konferencja Kaszubsko-Pomorska, red. J. Borzyszkowski, Słupsk-Gdańsk 2008, s. 55-80
- Suma wszystkich strachów, czyli o lekach i niepokojach współczesnego Polaka (na tle globalnym), [w:] Czego się boimy, red. W. Pawluczuk, S. Zagórski, Łomża 2008, s. 199-207
- Konserwowanie czy kreowanie? Ruch regionalny na Pomorzu, [w:] Oblicza lokalności. Ku nowym formom życia lokalnego, red. J. Kurczewska, Warszawa 2008, 181-202
- Gdańskie środowisko socjologiczne i jego dorobek (w kontekście socjologicznych badań nad Pomorzem), [w:] Tradycje gdańskiej humanistyki, red. J. Borzyszkowski, C. Obracht-Prondzyński, Gdańsk 2008, s. 277-304
- „Z wrażeń kaszubskich”, czyli o polskich relacjach z podróży na Kaszuby, [w:] Podróż i miejsce w perspektywie antropologicznej, red. D. Rancew-Sikora, Gdańsk 2009, s. 46-59
- Kaszubi – naród „niereprezentowany” czy reprezentowany „nie-naród”, [w:] Kulturowa odmienność w działaniu. Kultury i narody bez państwa, red. E. Nowicka, Kraków 2009, s. 67-78
- Małe ojczyzny Wielkiego Pomorza – tradycje, kreacje, mity, [w:] Wielkie Pomorze. Mit i literatura, red. A. Kuik-Kalinowska, Słupsk-Gdańsk 2009, s. 13-29
- The Kashubs: Language, Identity Problems and the Kashubian Movement, [w:] Nationalism Today, ed. T. Kamusella, K. Jaskułowski, Oxford-Bern-Berlin-Bruxelles-Frankfurt am Main-New York-Wien 2009, s.45-69
- Rytuały nowe i „stare jak nowe”, czyli o zmianach w kulturze kaszubskiej, [w:] Kreacje i nostalgie. Antropologiczne spojrzenie na tradycje w nowoczesnych kontekstach, red. G. Woroniecka, C. Obracht-Prondzyński, D. Rancew-Sikora, Gdańsk 2009, s. 78-96
- „Nigdze ju nie nalezesz dzys na swiece kątka / Gdze bë po nôs Kaszëbach nie bëła pamiątka”. Rzecz o symbolach, tożsamości i pamięci Kaszubów, [w:] Pamięć – przestrzeń – tożsamość, red. S. Kapralski, Warszawa 2010, s. 102-118
- Społeczność kaszubska, [w:] Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce po II wojnie światowej. Wybrane elementy polityki państwa, red. S. Dudra, B. Nitschke, Kraków 2010, s. 356-394
- Pomorze w poszukiwaniu tożsamości – pytania o model wielokulturowości, [w:] Wielkie Pomorze. Tożsamość i wielokulturowość, red. A. Kuik-Kalinowska, Słupsk-Gdańsk 2011, s. 21-40
- Gdański fenomen jako wyzwanie badawcze, [w:] Gdański fenomen. Próba naukowej interpretacji, red. L. Michałowski, Warszawa 2011, s. 12-29
- Dilemmas of Modern Kashubian Identity and Culture, [w:] The Kashubs: Past and Present, red. C. Obracht-Prondzyński, T. Wicherkiewicz, Oxford, Bern, Berlin, Bruxelles, Frankfurt am Main, New York, Wien, 2011, Series: Nationalisms across the Globe, Vol. 2, S. 170-226
- Kashubian Literature: Its Phenomenon, History and Social Dimension, [w:] The Kashubs: Past and Present, red. C. Obracht-Prondzyński, T. Wicherkiewicz, Oxford, Bern, Berlin, Bruxelles, Frankfurt am Main, New York, Wien, 2011, Series: Nationalisms across the Globe, Vol. 2, S. 109-140 (współautor: J. Treder)
- Show czy szok? Media w społecznym i kulturowym krajobrazie epoki ponowoczesnej, [w:] Media wolne czy bezwolne?, red. P. Kowalski, S. Zagórski, Łomża 2011, s. 107-119 (współautor K. Stachura)
- Jan Karnowski – życie i twórczość, [w:] J. Karnowski, Dramaty, opr. i przypisy M. Cybulski, Wstęp: C. Obracht-Prondzyński, D. Kalinowski, M. Cybulski, Gdańsk 2011, „Biblioteka Pisarzy Kaszubskich”, t. 6, s. 5-70
- Kim są Kaszubi – pytania dawne, odpowiedzi współczesne, [w:] Społeczność kaszubska w procesie przemian. Kultura – tożsamość – język, red. K. Kleina, C. Obracht-Prondzyński, „Zeszyty Senackie”, nr 12, Warszawa 2012, s. 9-18
- Kultura kaszubska współcześnie, [w:] Społeczność kaszubska w procesie przemian. Kultura – tożsamość – język, red. K. Kleina, C. Obracht-Prondzyński, „Zeszyty Senackie”, nr 12, Warszawa 2012, s. 39-68
- Kultura regionalna Pomorza. Tożsamość – dziedzictwo – pamięć, [w:] Społeczne światy wartości. Księga pamiątkowa z okazji 70. Jubileuszu prof. dr hab. Józefa Styka, red. A. Kolasa-Nowak, W. Misztal, Lublin 2012, s. 365-373
- WieloPomorze lokalne w WiepoPolsce regionalnej. Wokół problemów budowania regionalnej wspólnoty obywatelskiej w warunkach wielokontekstowych zróżnicowań, [w:] WieloPolska. Nowe struktury – nowe zróżnicowania, red. M. S. Szcepański, A. Śliz, Warszawa 2012, s. 158-178
- Молодые Поляки в начале ХХІ века: между потреблением а бунтом [w:] Социальное благополучие молодежи Санкт-Петербурга и Гданьска, под ред. А. Бахуж, О. Безруковой, Л. Михаловски, В. Семёнова. — СПб.: Изд-во «Скифия-принт», 2012, ISBN 978-5-98620-099-6, s. 38-50 oraz Młodzi Polacy na początku XXI wieku: między konsumpcją a buntem, s. 218-229 (publikacja podwójna, dwujęzyczna)
- Kaszubi. Ruch kaszubski – tradycje i współczesność, [w:] Stowarzyszenia mniejszości narodowych, etnicznych i postulowanych w Polsce po II wojnie światowej, red. S. Dudra, B. Nitschke, Kraków 2013, s. 344-367
- Kultura pomorska czy pomorskie kultury? Między sąsiedztwem a zderzeniem kultur na pograniczu, [w:] Wielkie Pomorze. Kultura i sztuka, red. A. Kuik-Kalinowska, D. Kalinowski, Gdańsk-Słupsk 2013, s. 13-24
- Wielojęzyczność Pomorza: doświadczenia historyczne a współczesne praktyki społeczne, [w:] red. M. Klinkosz, Z. Lica, Gdańsk 2013, s. 217-237
- Rola niematerialnego dziedzictwa kulturowego w kształtowaniu tożsamości regionalnej Kaszubów, [w:] Niematerialne dziedzictwo kulturowe. Identyfikacja – dokumentacja – ochrona – interpretacja – pojęcia – poglądy, red. K. Braun, Warszawa-Węgorzewo 2013, s. 289-305
- Kaszubska kultura popularna: tożsamość na sprzedaż czy przyjemność wyróżniania się?, [w:] Antropologiczne inspiracje. Księga Jubileuszowa dla Ewy Nowickiej, red. B. Bossak-Herbst, M. Głowacka-Grajper, M. Kowalski, Warszawa 2013, s. 198-207
- Społeczność kaszubska w socjologicznym oglądzie Brunona Synaka, [w:] O społecznym znaczeniu tożsamości, miejsca i czasu życia. Szkice socjologiczne i gerontologiczne. Księga dedykowana prof. Brunonowi Synakowi, red. D. Rancew-Sikora, C. Obracht-Prondzyński, M. Kaczmarczyk, P. Czekanowski, Gdańsk 2013, s. 29-41
- Seminarium, czyli… o dzieleniu słonia na plasterki, [w:] I tak można uczyć na UG, red. T. Bauman, A. Rusiłowski-Jagiełło, Gdańsk 2013, s. 103-117
- Kultura pamięci kaszubskiego pogranicza. Specyfika ziemi bytowskiej, [w:] Kultura pamięci. Studia i szkice, red. A. Chlewicka, T. Kawski, Bydgoszcz 2013, s. 194-211
- Kaszubi, [w:] Węzły pamięci Niepodległej Polski, red. Z. Najder i in., Kraków – Warszawa 2014, s. 291-295
- Rodło, [w:] Węzły pamięci Niepodległej Polski, red. Z. Najder i in., Kraków – Warszawa 2014, s. 661-663
- Bytów – wielokulturowość zapisana w przestrzeni. Znaki dawne – nowe praktyki, [w:] Małe miasta w czasach płynnej ponowoczesności, red. E. Nowina-Sroczyńska, T. Siemiński, Pruszcz Gdański – Bytów 2014, s. 169-196
- Sukcesy i dylematy rewitalizacji języka kaszubskiego. Badania nad językiem a podstawowe dylematy społeczności kaszubskiej, [w:] Konferencja: Europejskie i regionalne instrumenty ochrony języków zagrożonych, Warszawa, 5 listopada 2013 r., red. L. M. Nijakowski, Warszawa 2014, wyd. Wydawnictwo Sejmowe, s. 45-67
- Pomorska wielokulturowość: niewykorzystane potencjały czy potencjalne ryzyka? [w:] Pomorska debata o kulturze: kultura na pograniczu – pogranicza kultury, red. C. Obracht-Prondzyński, K. Kulikowska, Gdańsk 2014, s. 17-75
- Kaszuby w minionych dwóch stuleciach: miejsce wspólne, losy różne, podzielona pamięć, [w:], Wojna na Kaszubach. Pamięć polskich i niemieckich świadków, red. R. Borchers, K. Madoń-Mitzner Gdańsk 2014, s. 17-58
- Religijne praktyki Pomorzan: analiza zachowań i mikroskali, [w:] Wielkie Pomorze. Wierzenia i religie, red. D. Kalinowski, Gdańsk-Słupsk 2015, s. 11-23
- Co ze spisu dla badacza wynika? Przypadek Kaszubów, [w:] Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce w świetle Narodowego Spisu Powszechnego ludności w 2011 roku, red. S. Łodziński, Warszawa 2015, wyd. Scholar, s. 238-261
- Pomorska kultura pamięci, [w:] Pomorska debata o kulturze: kultura na pograniczu – pogranicza kultury. Edycja II, red. C. Obracht-Prondzyński, K. Kulikowska, Gdańsk 2015, s. 19-32 (współautorka M. Borzyszkowska-Szewczyk)
- Kultura na Pomorzu – w kierunku koncentracji czy rozproszenia?, [w:] Pomorska debata o kulturze: kultura na pograniczu – pogranicza kultury. Edycja II, red. C. Obracht-Prondzyński, K. Kulikowska, Gdańsk 2015, s. 83-92 (współautor P. Zbieranek)
- Gdańska i pomorska samorządność – idee Lecha Bądkowskiego, [w:] Rządzący i rządzeni. Władza i społeczeństwo Gdańska od średniowiecza po spółczesność, red. S. Bykowska, E. Kizik, P. Paluchowski, Gdańsk 2015, s. 212-217
Studia i artykuły:
- Najważniejsze artykuły w czasopismach:
- Wobzamknienja II Kasubskeho Kongressa, „Rozhlad. Serbski Kulturny Casopis”, nr 9, Budyšin/Bautzen 1992, s. 340-342.
- Deutsche Minderheit in Pomerania. Aktivitäten und Dilema mit der ethnischen Identität, „Miscellanea Anthropologica et Sociologica”, nr 3, 1994, s. 24-38 (współautor J. Borzyszkowski).
- Historia i współczesność Serbów Łużyckich i Kaszubów, „Zeszyty Łużyckie”, 1995, nr 9, s. 30-42 (współautor J. Borzyszkowski).
- Zjazdy rodzinne na Kaszubach i Pomorzu, „Acta Cassubiana”, t. 2, Gdańsk 2000, s. 85-106
- Millenium a tożsamość Gdańska, „Acta Cassubiana”, t. 2, Gdańsk 2000, s. 121-132
- „Pomerania” – kaszubsko-pomorskie zwierciadło, „Przegląd Zachodni”, 2001, nr 1, s. 151-163
- „Odwet na historii”, czyli kaszubskie osadnictwo przygraniczne na Pomorzu Zachodnim po 1945 r., „Nasze Pomorze”, t. 2 (2000), Bytów 2001, s. 159-176
- Społeczna aktywność obywateli a funkcjonowanie demokracji lokalnej. Doświadczenie Polski, „Acta Elbingensia”, t. 1, 2003, s. 71-111
- Aleksandra Majkowskiego przypadki, czyli: czy Kaszubom potrzebni są intelektualiści?, „Nasze Pomorze”, t. 5, 2003 (2004), s. 93-104
- Kaszubi i ich tożsamość w III Rzeczpospolitej – stare problemy, nowe wyzwania, „Przegląd Polonijny”, 2004, nr 3, s. 61-72
- Kultury regionalne Pomorza, „Kultura Współczesna”, 2004, nr 4, s. 135-162
- Ziemie Zachodnie i Północne – spojrzenie z pomorskiego podwórka, „Przegląd Zachodni”, 2005, nr 3, s. 164-169
- Karnowskiego portret Ceynowy, „Nasze Pomorze”, t. 6, (2004), wyd. 2005
- Sprache und Identität der Kaschuben nach dem demokratischen Umbrach, “Die Welt der Slaven”, t. 51, 2006, z. 1, s. 174-188
- Czego szuka i co znajduje w sieci badacz kultury regionu?, „Notes biblioteczny”, 2007, nr 2, s. 75-86
- Stosunki etniczne na Pomorzu – uwarunkowania i kontekst współczesny, „Studia Socjologiczne”, 2010, nr 3, s. 9-46
- Działalność Instytutu Kaszubskiego w kontekście badan kaszuboznawczych, „Przegląd Zachodniopomorski”, 2010, z. 2, s. 107-127
- Jak Kaszubi stali się Polakami... Jan Karnowski o procesie narodowym na Kaszubach, „Nasze Pomorze”, nr 11, 2009, (wyd. 2010), s. 229-236
- Das Kaschubische Institut – Regionalforschung im deutsch-polnischen Kontext, „Inter Finitimos. Jahrbuch zur deutsch-polnischen Beziehungsgeschichte”, Bd 8, 2010, S. 239-247
- Trudne świadectwo, czyli refleksje o wojnie, pamięci I winie (na marginesie relacji ks. Paulusa Hermanna), „Rocznik Elbląski”, t. 23, 2010, s. 171-184
- Problemy ochrony dziedzictwa kulturowego Kaszub (z pieśnią i muzyką nie tylko w tle), „Acta Cassubiana”, t. 15, 2012, s. 99-124 (współautor J. Borzyszkowski)
- Kaszubi a wielokulturowość ziemi bytowskiej, „Nasze Pomorze”, nr 13, 2011, Bytów 2012, s. 161-192
- Problemy ochrony dziedzictwa kulturowego Kaszub (z muzyką w tle), „Nasze Pomorze”, nr 13, 2011, Bytów 2012, s. 223-234
- Zum immateriellen Kulturerbe der Kaschubei. Geschichte, Erforschung und Rezeption von Musik und Liedgut, „Jahrbuch des Bundesinstituts für Kultur und Geschichte der Deutschen im östlichen Europa”, Bd 20, Oldenburg 2012, S. 489-509 (współautor J. Borzyszkowski)
- Kaszubi – ćwierć wieku po wielkiej zmianie, „Przegląd Zachodni”, 2013, nr 3, s. 157-178
- W odpowiedzi na ankietę, czyli o poszukiwaniu modelu muzeum antropologicznego (z Pomorzem w tle), „Zbiór Wiadomości do Antropologii Muzealnej”, 2014, nr 1, s. 61-80 (współautorka K. Kulikowska)
- Mieszkańcy Żuław czy Żuławiacy? O dylematach tożsamościowych w Delcie Wisły, „Acta Elbingensia”, t. XXI, 2014, nr 2, Nauki ekonomiczne, z. 4, s. 63-78 (współautorka K. Ciechorska-Kulesza)
- Przemyśleć poszerzenie. Praktycy i badacze wobec zmian, „Kultura Współczesna”, 2014, nr 3, s. 37-45 (współautorzy S. Czarnecki, P. Zbieranek)
- Kashubians 25 Years after the Profound Regime Changes, “Przegląd Zachodni”, No II, 2014 (special edition), S. 155-175
- The sociology in Gdańsk. Institutional developement and the main research areas, „Вестник СпбГУ”, серия 12. 2014, выпуск 4 [Wiestnik Sankt-Pietiersburgskоgo Uniwiersitieta, seria 12. 2014, wypusk 4], s. 192-199 (współautorzy: Bachórz A., Michałowski L.)
- Kaszubskie stegny edukacyjne – kilka pytań nie tylko praktycznych, „Zeszyty Łużyckie”, nr 49, 2015, s. 258-267
Hasła:
- Obracht-Prondzyński C., Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, hasło w: Encyklopedia Gdańska, red. B. Śliwiński, Gdańsk 2012, s. 1146
- Obracht-Prondzyński C., Kaszubi, [w:] Węzły pamięci Niepodległej Polski, red. Z. Najder i in., Kraków – Warszawa 2014, s. 291-295
- Obracht-Prondzyński C., Rodło, [w:] Węzły pamięci Niepodległej Polski, red. Z. Najder i in., Kraków – Warszawa 2014, s. 661-663
Referaty:
Konferencje, seminaria, warsztaty, debaty… to chleb powszedni badaczy społecznych. Samych referatów konferencyjnych doliczyłem się ponad 150. Kilka przykładów z ostatnich lat poniżej:
- Kwiecień 2004, Parchim, Europaseminar: Mecklenburg – Pommern – Kaschubien, ref.: Die Kaschuben und ihre Kultur im geänderten gesselschaftlichen Kontext, org. Edith-Stein-Hasus Parchim, Kulturbund Mecklenburg und Vorpommern e.V.,
- Maj 2004, Starbieniono, seminarium: Kaschubei und Pommern: Geschichte und Kultur, ref.: Kaschuben heute, org. Kulturbund Mecklenburg und Vorpommern, Kaszubski Uniwersytet Ludowy
- Maj 2004, Dygowo, III Międzynarodowa konferencja „Dzieje wsi pomorskiej. Die Geschichte des Pommerschen Dorfes”, referat: Dwudziestowieczne metamorfozy wsi kaszubskiej
- Maj 2004, Gdańsk, konferencja: Auf den Spuren der gemeinsamen deutsch-polnischen Geschichte von Danzig, ref.: Die Kaschuben und ihre Kultur, org. Deutsch-Polnische Gesselschaft Sachsen oraz Bildungswerk Sachsen der Deutschen Gesellschaft e.V.
- Wrzesień 2004, Poznań, XII Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny, referat: Spisy czy spiski, czyli o problemach z liczeniem Kaszubów
- Listopad 2004, Łomża, konferencja: Kultura polityczna Polaków, ref. Kultura polityczna Polaków wobec niekulturalnej polityki, org. Stowarzyszenie Prasoznawcze „Stopka”
- Listopad 2004, Słupsk, konferencja: Muzea pomorskie – twórcy, zbiory i funkcje kulturowe, ref.: Muzea a ruch kaszubsko – pomorski, org. Muzeum Pomorza Środkowego, Instytut Kaszubski (kierownik naukowy konferencji)
- Maj 2005, Warszawa, konferencja: Jak się dzielimy i co nas łączy? Przemiany wartości i więzi w społeczeństwie polskim, referat: Kaszubi „inni-swoi”, czyli o problemie bycia „normalnym Polakiem”, org. Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego
- Czerwiec 2005, Słupsk, konferencja: Ziemie Odzyskane/Ziemie Zachodnie i Północne 1945-2005 – 60 lat w granicach państwa polskiego, referat: Kaszubi ziem „dawnych” i nowych” – bilans z perspektywy sześćdziesięciolecia, org. Instytut Zachodni w Poznaniu, Pomorska Akademia Pedagogiczna, Muzeum Pomorza Środkowego
- Wrzesień 2005, Toruń, Tożsamość i przynależność. O współczesnych przemianach identyfikacji kulturowych w Polsce i Europie, ref. „Nie ma Kaszub bez Polonii”? Dylematy tożsamościowe Kaszubów, sympozjum Sekcji Antropologii Społecznej PTS i Instytutu Socjologii UMK
- Listopad 2005, Starbienino, Problemy i wyzwania edukacji międzykulturowej (w ramach Roku Polsko-Niemieckiego), ref. Wielokulturowość Pomorza, org. Instytut Kaszubski, Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy, Instytut Współpracy Międzynarodowej Niemieckiego Związku Uniwersytetów Powszechnych – Biuro Regionalne na Europę Środkowo-Wschodnią
- Maj 2006, Elbląg, II Międzynarodowa Konferencja: Człowiek u progu trzeciego tysiąclecia, ref.: Ubi bene, ibi patria, czyli o współczesnym człowieku poszukującym dobrego miejsca do życia, org. Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna
- Sierpień 2006, Przewóz, Warsztaty historyczne: Odczytując mowę kamieni. Śladami żydowskimi po Kaszubach. Die Sprache der Steine lesen. Jüdische Spuren in der Kaschubei., ref.: Współczesność Kaszub i Kaszubów org. Academia Baltica Lübeck, Instytut Kaszubski
- Wrzesień 2006, Człuchów, konferencja: Ziemia Człuchowska – Kaszuby – Pomorze. O dziejach, kulturze i ludziach, sesja z okazji 30-lecia Muzeum Regionalnego i 95-lecia muzealnictwa w Człuchowie, ref. Kaszubi i kultura kaszubska na ziemi człuchowskiej – dawniej i dziś, org. Instytut Kaszubski, Muzeum Regionalne (kierownik naukowy konferencji)
- Wrzesień 2006, Starbienino, konferencja: Kim są Kaszubi? Nowe tendencje w badaniach społecznych, ref. Badania społeczne na Kaszubach: stan i potrzeby, org. Instytut Kaszubski, Zakład Antropologii Społecznej Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, Kaszubski Uniwersytet Ludowy, (kierownik naukowy konferencji – grant Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego)
- Grudzień 2006, Gdańsk, konferencja: Tradycje humanistyki gdańskiej, ref.: Dorobek gdańskiej socjologii, org. Uniwersytet Gdański, Instytut Kaszubski (współorganizator i kierownik naukowy wraz z prof. J. Borzyszkowskim)
- Maj 2007, Poznań, konferencja: Ślązacy, Kaszubi, Mazurzy i Warmiacy – między polskością a niemieckością, ref. Ruch kaszubsko-pomorski u progu XXI wieku, org. Instytut Zachodni
- Czerwiec 2007, Gdańsk, Regionaltreffen der DAAD-Lektoren in Polen: Danzig – Erinnerungsort und literarischer Raum, ref. Die Kaschuben: Geschichte, Kultur, Selbstverständnis
- Wrzesień 2007, Starbienino, konferencja: Literatura kaszubska: w nauce – edukacji – życiu publicznym, ref. W stronę socjologii i antropologii literatury kaszubskiej, 5-7.09.2007, Starbienino, org. Instytut Kaszubski, Kaszubski Uniwersytet Ludowy (współorganizator)
- Wrzesień 2007, Zielona Góra, Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny, ref. Kaszubi - naród „niereprezentowany”, czy reprezentowany „nie-naród”
- Wrzesień 2008, Hel, Sympozjum Sekcji Antropologii Społecznej PTS 2008: „Podróż, czyli tam i (niekoniecznie) z powrotem. Perspektywa antropologiczna, ref. „Z wrażeń kaszubskich”, czyli o polskich relacjach z podróży na Kaszuby, org. Oddział Gdański PTS, Sekcja Antropologii Społecznej PTS, IFSiD UG (współorganizator)
- Listopad 2008, Gdańsk, konf. Problemy hierarchizacji i kategoryzacji informacji o kulturze regionu, ref. Problem sprawnego i skutecznego zaspokajania potrzeb informacyjnych w zakresie kultury Kaszub w aktualnie istniejących portalach, org. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku
- kwiecień 2009, Warszawa, Konferencja: Pamięć, Przestrzeń, Tożsamość, Referat: „Nigdze ju nie nalezesz dzys na swiece kątka / Gdze bë po nôs Kaszëbach nie bëła pamiątka”. Rzecz o symbolach, tożsamości i pamięci Kaszubów, org. SWPS
- wrzesień 2010, Międzynarodowa Konferencja Naukowa z okazji piątej rocznicy wejścia w życie Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym: Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce na tle europejskim, Lublin, org. UMCS, Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP, Komisja Wspólna Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, MSWiA, GUS, ref. Społeczność kaszubska pięć lat po wprowadzeniu ustawy… Próba diagnozy (współautor: Łukasz Grzędzicki)
- wrzesień 2010, XIV Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny, Kraków, org. PTS, UJ, AGH, ref.: Kaszubi – wspólnota pamięci?
- Luty 2011, Krym (Symferopol), konf.: Wpływ przemian globalnych na współczesną sytuację Kaszubów i Tatarów Krymskich. Szanse, wyzwania i zagrożenia dla zachowania tożsamości etnicznej i kulturowej, ref.: Kaszubi w obliczu przemian globalnych Tożsamość, aktywność etniczna i problemy statusu prawnego, zorg. w ramach projektu: Etno-DIALOG. Program edukacji międzykulturowej dla uczniów i nauczycieli z Krymu i Kaszub, orf. DMK w Gdańsku we współpracy z Instytutem Kaszubskim oraz IFSiD UG
- Maj 2011, Rzeszów, konf. Polskie regiony – trwanie i rekonstrukcja, org. Wydział Socjologiczno-Historyczny, Uniwersytet Rzeszowski, ref. Historyczne uwarunkowania współczesnego oblicza kulturowego Pomorza
- Czerwiec 2011, Krym, Bakczysaraj, ref. Historyczne i kulturowe uwarunkowania rozwoju turystyki etnicznej na Kaszubach, w ramach projektu: ETNO-turystyka dla rozwoju regionalnego. Transfer polskich doświadczeń na Ukrainę, Krym, 17-23.06.2011, org. orf. DMK w Gdańsku we współpracy z Instytutem Kaszubskim oraz IFSiD UG
- Wrzesień 2011, Gdańsk, konf. Językowy, literacki oraz kulturowy obraz Pomorza dawniej i dziś, org. Zakład Historii Języka Polskiego, Dialektologii i Onomastyki Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz Instytut Kaszubski, ref. Wielojęzyczność Pomorza: doświadczenia historyczne a współczesne praktyki społeczne,
- Wrzesień 2011, Wieżyca, konf. 90 lat ruchu uniwersytetów ludowych w Polsce, org. Zakład Historii Nauki, Oświaty i Wychowania – Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, Zakład Kształcenia Ustawicznego i Doradztwa Zawodowego – Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ref. Dziedzictwo kulturowe polskiej wsi – konteksty edukacyjne. Casus Pomorza
- Listopad 2011, Bydgoszcz, konf. Kultura pamięci, org. Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, ref. Kultura pamięci kaszubskiego pogranicza. Specyfika ziemi bytowskiej
- wrzesień 2012, referat: Kaszubi w kontekście scenariuszy rozwojowych Pomorza, II Kongres Politologiczny, sekcja: Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce oraz Europie. Aspekty polityczne i społeczne, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Poznań
- październik 2012, referat: Młodzi Polacy na początku XXI wieku: między konsumpcją a buntem, konferencja międzynarodowa: Dobrobyt społeczny młodzieży na tle przekształceń społecznych w Sankt Petersburgu i w Gdańsku. Organizatorzy: Petersburski Uniwersytet Państwowy (SPbGU), Komitet ds. Kontaktów Zagranicznych Urzędu Miasta Sankt Petersburga, Prezydent Miasta Gdańska, Uniwersytet Gdański, Petersburskie Stowarzyszenie Współpracy Międzynarodowej, Sankt Petersburg
- wrzesień 2013, referat: Co ze spisu dla badacza wynika? Przypadek Kaszubów; XV Ogólnopolski Zjazd Socjologiczny, Szczecin, org. PTS
- wrzesień 2013, referat: Edukacja kaszubska: uwarunkowania kulturowe – tożsamość – zmiana społeczna. VIII Zjazd Pedagogiczny, Gdańsk, org. PTG
- listopad 2013, referat: Sukcesy i dylematy rewitalizacji języka kaszubskiego, konferencja – posiedzenie Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych Sejmu RP, Warszawa
- czerwiec 2014, Kostrzyn, Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego, 28.06.2014, Obszary niejednolite kulturowo – nowy paradygmat opisu postmigracyjnych społeczności Polski, ref.: Ziemia Bytowska – między Pomorzem Zachodnim a Pomorzem Nadwiślańskim. Refleksje na temat dylematów związanych z badaniem kulturowego pogranicza
- wrzesień 2014, Opole, Instytut Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego, Karlstad University, Univerzita Hradec Kralove, Univerzita Mateja Bela, Bańska Bystrzyca, Uniwersytet Pedagogiczny, Kijów, Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Opolu, Oświata i kultura etniczna w Europie, ref.: Kulturowe praktyki Kaszubów i ich wpływ na edukację
- wrzesień 2014, Opole – Góra św. Anny, Sekcja Antropologii Społecznej PTS, 25-Etyka w antropologicznych i socjologicznych badaniach jakościowych, ref.: Socjolog publicznie zaangażowany „wśród swoich”, czyli rzecz o dylematach „etnika”
- listopad 2014, Gdańsk, Oddział gdański PTL, Zakład Antropologii Społecznej UG, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Kulturowe analizy patriotyzmu , ref.: Inny patriotyzm, czyli o pomorskim praktykowaniu miłości ojczyzny (w poszukiwaniu historycznych źródeł)
- listopad 2014, Słupsk, Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach Oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Instytut Kaszubski, Zakład Antropologii Społecznej Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, XIII KONFERENCJA KASZUBSKO-POMORSKA: Kulturowe konteksty pamięci Pomorzan, ref.: Pamięć a praktyki kulturowe Pomorzan (kierownik naukowy konferencji)
- czerwiec 2015, Gdańsk Uczeni a sprawa kaszubska – rola Akademii, konf.: Kaszubi i Pomorze a Kraków: o zainteresowaniach sprawami kaszubsko-pomorskimi w kręgu Polskiej Akademii Umiejętności, org. Stacja Naukowa Polskiej Akademii Umiejętności w Gdańsku, Oddział Gdański Polskiej Akademii Nauk, Instytut Kaszubski
- październik 2015, Gdańsk / Danzig ref. Zerklüftetes Gedächtnis – Erinnerungsnarrative im Bütower Raum nach 1945, konf.: Gedächtnistopographien im Grenzraum. Pomorze und Rheinland im Vergleich, org. Arbeitsstelle für die Erforschung von Narrativen im Grenzraum am Institut für Deutsche Philologie, Universität Gdańsk, Institut Moderne im Rheinland Heinrich-Heine-Universität Düsseldorf
- październik 2015, Słupsk Pomorska hybris, czyli o regionie jako federacji lokalnych wspólnot, konf. Wielkie Pomorze: Społeczności i narody, org. Instytut Polonistyki Akademii Pomorskiej w Słupsku, Instytut Kaszubski, Muzeum Pomorza Środkowego, Pommersches Landesmuseum, Ośrodek Teatralny „Rondo”
- listopad 2015, Tczew, Regionalizm na Pomorzu – spokój rezerwatu czy ryzyko społecznych innowacji?, konferencja: POLSKA REGIONALNA – MOWA – KULTURA – EDUKACJA, org. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Instytut Kaszubki, Instytut Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie
- grudzień 2015, Gdańsk Społeczne konteksty migracji z edukacją w tle, IV Ogólnopolskie Seminarium Naukowe z cyklu DZIECKO W INSTYTUCJI, INSTYTUCJA W DZIECKU: Dziecko z doświadczeniem migracyjnym w polskiej szkole, org. Wydział Nauk Społecznych, Instytut Pedagogiki, Zakład Badań nad Dzieciństwem i Szkołą i Zakład Pedagogiki Społecznej
- grudzień 2015, Wejherowo, ref. Literatura kaszubska jako projekt polityczny? Emancypacja – podmiotowość – niepewność, konferencja: Literatura kaszubska a polityka. Wstępne rozpoznania, org. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, Instytut Kaszubski, Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Rada Języka Kaszubskiego
Recenzje publikowane:
- Obracht-Prondzyński C., Święty Otton z Bambergu, [rec.:] G. Bojar-Fijałkowski, Święty Otton z Bambergu, Warszawa 1986, „Pomerania”, 1987, nr 7, s. 43
- Obracht-Prondzyński C., Ścieżki zapomnienia, „Pomerania”, 1987, nr 12, s. 11
- Obracht-Prondzyński C., Świadomość „pokolenia pieców”, [rec.:] E. Dmitrów, Niemcy i okupacja hitlerowska w oczach Polaków. Poglądy i opinie z lat 1945-1947, Warszawa 1987, „Pomerania”, 1988, nr 2, s. 30-31
- Obracht-Prondzyński C., Wielka i mała historia, [rec.:] Z. Kurek, Trzy lata w Wolnym Mieście Gdańsku 1936-1939, Bydgoszcz 1987, „Pomerania”, 1988, nr 5, s. 41-42
- Obracht-Prondzyński C., Czy mówi się po kaszubsku? Wypowiedź w ankiecie redakcyjnej, „Pomerania”, 1988, nr 9, s. 35
- Obracht-Prondzyński C., Pogranicze kaszubskie, [rec.:] H. Rybicki, Powrót pogranicza kaszubskiego do Polski po II wojnie światowej, Słupsk 1988, „Pomerania”, 1989, nr 10, s. 40
- Obracht-Prondzyński C., Pomorskie pieczęcie, [rec.:] K. Bobowski, Dawne pieczęcie na Pomorzu Zachodnim, Szczecin 1989, „Pomerania”, 1990, nr 11-12, s. 47
- Obracht-Prondzyński C., Zamki Pomorza Środkowego, [rec.:] H. Janocha, F. Lachowicz, Zamki Pomorza Środkowego, Koszalin 1990, „Pomerania”, 1990, nr 11-12, s. 48
- Obracht-Prondzyński C., Gdańsk w relacjach z podróży, [rec.:] J. Samp, Gdańsk w relacjach z podróży 1772-1918, Gdańsk 1991, „Pomerania”, 1991, nr 6, s. 46-47
- Obracht-Prondzyński C., Borussia, [rec.:] „Borussia”, nr 2, Olsztyn 1992, „Pomerania”, 1992, nr 7-8, s. 35-37
- Obracht-Prondzyński C., Rec.: H. Skorowski, Antropologiczno-etyczne aspekty regionalizmu, Warszawa 1990, „Miscellanea Anthropologica et Sociologica”, nr 1, Gdańsk 1992, s. 93-95
- Obracht-Prondzyński C., Sprawy łużyckie, [rec.:] „Zeszyty Łużyckie”, nr 2, Warszawa 1992, „Pomerania”, 1992, nr 4, s. 49-50.
- Obracht-Prondzyński C., Rec.: J. Kucharska, Poszukiwania tożsamości kulturowej ludności kaszubskiej w Polsce i Kanadzie, „Łódzkie Studia Etnograficzne”, t. 43, Łódź 1993, ss. 136, „Rocznik Gdański”, t. 60, 1994, z. 2, s. 112-114
- Obracht-Prondzyński C., Ostatnia książka profesora Rozenkranza, [rec.:] E. Rozenkranz, Gdańska archeologia prawna, Gdańsk 1993, „Pomerania”, 1995, nr 1, s. 47-48
- Obracht-Prondzyński C., Polacy w Berlinie, [rec.:] G. Ziętkiewicz, Polacy w Berlinie. Polen in Berlin, Berlin 1994, „Pomerania”, 1995, nr 3, s. 46
- Obracht-Prondzyński C., Słownik pomorskich kapłanów, [rec.:] H. Mross, Słownik biograficzny kapłanów diecezji chełmińskiej wyświęconych w latach 1821-1920, Pelplin 1995, „Pomerania”, 1995, nr 10, s. 53-54
- Obracht-Prondzyński C., Bolduana spojrzenie na ruch kaszubski, [rec.:] T. Bolduan, Nie dali się złamać. Spojrzenie na ruch kaszubski 1939-1995, Gdańsk 1996, „Pomerania”, 1997, nr 6, s. 69-71
- Obracht-Prondzyński C., Nowa książka o „żelaznym kanclerzu”, [rec.:] P. Łysakowski, Otto von Bismarck. Życie i polityka „żelaznego kanclerza”, Warszawa 1997, „Pomerania”, 1997, nr 9, s. 72-73
- Obracht-Prondzyński C., Agenda z grobu, [rec.:] Z. Nowak, Konrad Baumgart i początki sztuki drukarskiej w Gdańsku w XV w., Gdańsk 1998, „Pomerania”, 1998, nr 9, s. 56-57
- Obracht-Prondzyński C., Człuchowskie wydawnictwa jubileuszowe, [rec.:] Człuchów w starej fotografii, Człuchów 1998; Człuchów..., ze szkicownika J. B. Jakubowskiego; „Merkuriusz Człuchowski”, nr jubileuszowy (1-2/98), „Pomerania”, 1998, nr 10, s. 53-54
- Obracht-Prondzyński C., Drewniane kościoły Pomorza Gdańskiego, [rec.:] T. Sadkowski, Drewniana architektura sakralna na Pomorzu Gdańskim w XVIII-XX wieku, Gdańsk 1998, „Pomerania”, 1998, nr 11-12, s. 76-77
- Obracht-Prondzyński C., Dyament w Koronie, [rec.] M. Babnis, J. Kukliński, Z. Nowak, J. K. Sawicki, Dyament w Koronie, opr. graf. J. Misiek, Gdańsk 1997, „Pomerania”, 1998, nr 2, s. 63-65
- Obracht-Prondzyński C., Kalendarz Grudziądzki, [rec.:] „Pomerania”, 1998, nr 5, s. 67
- Obracht-Prondzyński C., Kościerzyna w kolorze sepi, [rec.:] Kościerzyna w starej fotografii, Kościerzyna 1998, „Pomerania”, 1998, nr 7-8, s. 82-83
- Obracht-Prondzyński C., Maczulisa spojrzenie na Kartuzy, [rec.:] N. Maczulis, Kartuzy. Z dziejów miasta i powiatu, Kartuzy 1998, „Pomerania”, 1998, nr 9, s. 55-56
- Obracht-Prondzyński C., Monografia Bytowa, [rec.:] Historia Bytowa, red. Z. Szultka, Bytów 1998, „Pomerania”, 1998, nr 10
- Obracht-Prondzyński C., Nierzymskokatolickie kościoły i grupy wyznaniowe w Gdańsku w latach 1945-1995. Szkic. [w:] Nierzymskokatolickie kościoły i grupy wyznaniowe w Gdańsku, red. W. Pałubicki, H. Cyrzan, Gdańsk-Koszalin 1998, wyd. Bałtycka Wyższa Szkoła Humanistyczna oraz Urząd Miejski w Gdańsku, s. 15-17
- Obracht-Prondzyński C., Nowy bedeker kaszubski, [rec.:] T. Bolduan, Nowy bedeker kaszubski, Gdańsk 1997, „Pomerania”, 1998, nr 2, s. 58-59
- Obracht-Prondzyński C., Rodowód Hamerskich, [rec.:] H. W. Hamerski, R. G. Hamerska-Rymarz, Rodowód Hamerskich z Giełdonu koło Brus oraz zarys pokrewnych rodów Cysewskich, Czarnowskich, Kolińskich, Ostrowskich, Prądzyńskich i Leliwa-Pruszaków, Pelplin 1998, „Pomerania”, 1998, nr 9, s. 57-58
- Obracht-Prondzyński C., Spojrzenie na Gdańsk, [rec.:] Gdańsk w gospodarce i kulturze europejskiej, red. M. Mroczko, Gdańsk 1997, „Pomerania”, 1998, nr 3, s. 54-55
- Obracht-Prondzyński C., Studia Pelplińskie, [rec.:] „Studia Pelplińskie”, t. XXVII, Pelplin 1998, „Pomerania”, 1998, nr 11-12, s. 71-72
- Obracht-Prondzyński C., Toruń na liście UNESCO, [rec.:] Toruń. Zespół staromiejski na liście światowego dziedzictwa UNESCO, Toruń 1998, „Pomerania”, 1998, nr 10, s. 55-56
- Obracht-Prondzyński C., Żydzi w Wolnym Mieście Gdańsku, [rec.:] G. Berendt, Żydzi na terenie Wolnego Miasta Gdańska w latach 1920-1939. Działalność kulturalna, polityczna i socjalna, Gdańsk 1997, „Pomerania”, 1998, nr 3, s. 55-56
- Obracht-Prondzyński C., Historia, geografia i język kaszubski w jednym, [rec.:] J. Borzyszkowski, J. Mordawski, J. Treder, Historia, geografia, język i piśmiennictwo Kaszubów. Historia, geografia, jązëk i pismienizna Kaszëbów, wyd. M. Rożak, Instytut Kaszubski, Gdańsk-Gduńsk 1999, „Pomerania”, 1999, nr 7-8, s. 101-103
- Obracht-Prondzyński C., Komitet Wojewódzki przy pracy, [rec.:] Komitet Wojewódzki ogniwem władzy ludowej. Studium postaw aparatu partyjnego opracowane pod kierunkiem M. Kuli na przykładzie zapisów posiedzeń KW PZPR w Gdańsku w latach 1949-1953, Warszawa 1997, „Pomerania”, 1999, nr 1, s. 54-56
- Obracht-Prondzyński C., Rec.: H. Chałupczak, T. Browarczyk, N. Ziemilska, Mniejszości narodowe w Polsce. Materiały do bibliografii 1990-1996, wyd. Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 1998; H. Chałupczak, T. Browarek, Mniejszości narodowe w Polsce 1918-1995, wyd. Uniwersytet im. Marii Curie-Skłodowskiej, Lublin 1998; Mniejszości narodowe w Polsce, red. Z. Kurcz, wyd. Uniwersytet Wrocławski, Wrocław 1997; Z. Kurcz, Mniejszość niemiecka w Polsce, wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1995; Mniejszości narodowe w Polsce. Praktyka po 1989 r., red. B. Berdychowska, wyd. Centrum Stosunków Międzynarodowych Instytutu Spraw Publicznych oraz Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 1998; W starej i nowej ojczyźnie. Mniejszości narodowe w Gdańsku po II wojnie światowej, red. I. Hałagida, wyd. Związek Niezależnej Młodzieży Ukraińskiej, Gdańsk 1997; Pomerania Ethnica. Mniejszości narodowe i etniczne na Pomorzu Zachodnim, red. M. Giedrojć, J. Mieczkowski, Szczecin 1998, [w:] „Nordost Archiv. Zeitschrift für Regionalgeschichte”, NF, Bd VIII, (1999), Hft 1, 2001, s. 367-388
- Obracht-Prondzyński C., Rec.: P. Kowalik, Polderowa gospodarka wodna na Żuławach Delty Wisły, „Monografie Komitetu Gospodarki Wodnej PAN”, zeszyt 19, Warszawa 2001 [w:] „Acta Elbingensia”, t. 1, 2003, s. 281-282
- Obracht-Prondzyński C., Rec.: Dzieje Chojnic, red. K. Ostrowski, Chojnice 2003, ss. 787, „Acta Elbingensia”, t. 2, 2004, s. 495-500
- Obracht-Prondzyński C., recenzja: Tomasz Kamusella, The Politics of Language and nationalism in Modern Central Europe, Houndmills – New York 2009, wyd. Palgrave Macmillan, ss. XXIII+1140, “Acta Cassubiana”, t. 12, 2010, s. 379-381
- Obracht-Prondzyński C., recenzja: Dzieje Lęborka, red. J. Borzyszkowski, wyd. Miejska Biblioteka Publiczna w Lęborku, Instytut Kaszubski, Lębork-Gdańsk 2009, ss. 848, „Acta Cassubiana”, t. 12, 2010, s. 382-384
- Obracht-Prondzyński C., recenzja: Śladami żydowskimi po Kaszubach. Przewodnik. Jüdische Spuren in der Kaschubei. Ein Reisenbuch, red. M. Borzyszkowska-Szewczyk, Ch. Pletzing, Lübeck-Gdańsk-München 2010, wyd. Martin Meidenbauer Verlagsbuchhandlung, Akademia Baltica, Instytut Kaszubski, ss. 448, „Acta Cassubiana”, t. 12, 2010, s. 385-388
- Obracht-Prondzyński C., rec.: Marian Grzegorz Gerlich, „My prawdziwi Górnoślązacy…”. Studium Etnologiczne, Warszawa 2010, „Acta Cassubiana”, t. 13, 2011, s. 417-423
- Obracht-Prondzyński C., Rec.: Monika Mazurek, Język, przestrzeń, pochodzenie. Analiza tożsamości kaszubskiej, Instytut Kaszubski, Gdańsk 2010, ss. 405, ISBN 978-83-89079-75-6, „Zapiski Historyczne”, 2012, z. 2, s. 171-177
- Obracht-Prondzyński C., Rec.: Pro memoria. Julian Rydzkowski (1891-1978), opr. J. Borzyszkowski, Gdańsk 2011, wyd. Instytut Kaszubski, MPiMKP w Wejherowie, ss. 719, „Baszta”, nr 12, 2013, Chojnice, s. 139-141
- Obracht-Prondzyński C., Jak żyją rzeczy i jak my żyjemy dzięki nim, rec. M. Krajewski, Są w życiu rzeczy… Szkice z socjologii przedmiotów, Warszawa 2013, wyd. Fundacja Bęc Zmiana, ss. 283, „Studia Socjologiczne”, 2015, nr 1, s. 341-345
- Obracht-Prondzyński C., Rec.: P. Perkowski, Gdańsk. Miasto od nowa, wyd. słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2013, 534 ss. + 62nlb., „Przegląd Zachodni”, 2015, nr 3, s. 277-282
- Obracht-Prondzyński C., Rec.: „Kaszubskie Jeruzalem”. O dziejach i współczesności gminy Główczyc oraz tożsamości jej mieszkańców, red. J. Borzyszkowski, Gdańsk 2014, ss.336, „Acta Cassubiana”, t. 17, 2015, s. 283-287
- Obracht-Prondzyński C., Rec. Józef Borzyszkowski, Moi Mistrzowie i przyjaciele, Gdańsk 2015, ss. 544, „Acta Cassubiana”, t. 17, 2015, s. 291-293
- Obracht-Prondzyński C., Rec. Bibliografia Kaszub. Artykuły z czasopism, T. II: 1957-1970, opr. zbiorowe, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Gdańsk 2015, ss. 695, „Acta Cassubiana”, t. 17, 2015, s. 294-298
Sprawozdania:
- Obracht-Prondzyński C., Działalność Instytutu Kaszubskiego w 2000 r., „Acta Cassubiana”, t. 2, 2000, s. 423-426
- Obracht-Prondzyński C., Rembalski T., Sprawozdanie Instytutu Kaszubskiego z działalności za lata 2009–2011,Gdańsk 2012, ss. 16
- Obracht-Prondzyński C., Rembalski T., Instytut Kaszubski. Działalność od kwietnia 2012 do marca 2015 roku, Gdańsk 2015, ss. 56
- Obracht-Prondzyński C., Kargul M., Sprawozdanie z pracy Instytutu Kaszubskiego w 2007 roku, „Acta Cassubiana”, t. 9, 2007, s. 301-315 (50%)
- Obracht-Prondzyński C., Rembalski T., Sprawozdanie z działalności Instytutu Kaszubskiego w 2014 roku, „Acta Cassubiana”, t. XVI, 2014, s. 400-417
- Obracht-Prondzyński C., Informacja o pracy Instytutu Kaszubskiego w 2003 roku, „Acta Cassubiana”, t. 5, 2003, s. 343-349
- Obracht-Prondzyński C., Informacja o pracy Instytutu Kaszubskiego w 2004 roku, „Acta Cassubiana”, t. 6, 2004, 431-438
- Obracht-Prondzyński C., Informacja o pracy Instytutu Kaszubskiego w 2005 roku, „Acta Cassubiana”, t. 7, 2005, s. 373-379
- Obracht-Prondzyński C., Informacja o działalności Instytutu Kaszubskiego w 2006 roku, „Acta Cassubiana”, t. 8, 2006, wyd. Instytut Kaszubski, s. 381-387
- Obracht-Prondzyński C., Rembalski T., Działalność Instytutu Kaszubskiego w 2009 roku, „Acta Cassubiana”, t. 11, 2009, s. 429-437
- Obracht-Prondzyński C., Rembalski T., Informacja o działalności Instytutu Kaszubskiego w 2013 roku, „Acta Cassubiana”, t. 16, 2013, s. 374-386
- Obracht-Prondzyński C., Rembalski T., Sprawozdanie z działalności Instytutu Kaszubskiego w 2014 roku, „Acta Cassubiana”, t. XVI, 2014, s. 400-417